GfK: Globální prodej chytrých telefonů klesá, hodnota naopak prudce roste

V prvním kvartálu 2018 se celosvětově prodalo o 2 % méně chytrých telefonů než o rok dříve, výrobci však utržili o 18 % více. Může za to rostoucí poptávka po pokročilejších modelech, díky níž došlo k více než pětinovému nárůstu průměrné prodejní ceny.

GfK: Globální prodej chytrých telefonů klesá, hodnota naopak prudce rosteSpolečnost GfK ve své nové analýze uvádí, že celosvětová poptávka po chytrých telefonech v prvním čtvrtletí 2018 meziročně poklesla o 2 % na 347 milionů kusů. Hodnota trhu navzdory tomu stoupla o 18 % 129,8 miliardy dolarů vlivem 21% nárůstu průměrné prodejní ceny na 347 dolarů.

Patrně není žádným překvapením, že se objevují další trhy, na nichž dochází k úplnému nasycení. Na druhou stranu mají spotřebitelé tendenci vybírat si dražší modely, které obsahují nejnovější inovace nabízené různými značkami chytrých telefonů,“ uvedl analytik GfK Arndt Polifke.

Střední a východní Evropa vynikala

GfK uvádí – podobně jako IDC – že nejhorší pokles prodeje vykázal čínský trh, konkrétně o 6 %. V minulosti silně rostoucí trh začíná být podle analytiků saturovaný. Totéž již delší dobu platí pro region Severní Ameriky, kde došlo k podobně výraznému poklesu o 5 %.

V Evropě byla situace o něco lepší. Západní trhy vykázaly pokles prodeje o 2 %, ale zároveň 23% nárůst hodnoty. V regionu střední a východní Evropy pak došlo dokonce k 5 % nárůstu objemu a 35% nárůstu hodnoty, zejména díky oživení ukrajinského trhu.

Zbylé regiony pak vykázaly smíšené výsledky. V Jižní Americe trh vyrostl o 3 % z hlediska objemu a o 5 % z hlediska hodnoty, na Blízkém východě a Africe vyrostla hodnota i prodej o 7 %, resp. 2 %, vyspělé asijské trhy vykázaly pokles poptávky o 3 % a rozvojové trhy stagnovaly.

Zdroj: GfK

Úvodní foto: © ra2 studio - Fotolia.com

Komentáře