GfK: Český trh elektroniky a spotřebičů ve třetím čtvrtletí vzrostl o 6 %

Na pozitivním vývoji se podílely všechny sektory s výjimkou fota, které v meziročním srovnání třetího kvartálu kleslo o 10 %. Nejvíce rostoucími sektory byly telekomunikace a spotřební elektronika, u nichž přírůstek přesáhl 9 %.

GfK: Český trh elektroniky a spotřebičů ve třetím čtvrtletí vzrostl o 6 %Podle studie GfK TEMAX dosáhl český trh s technickým spotřebním zbožím ve třetím čtvrtletí 2018 meziročního nárůstu o 6 %. Růst táhly zejména telekomunikace a spotřební elektronika, naopak se tradičně nedařilo foto trhu.

Prémiové počítače jsou in, tablety out

Sektor informačních technologií povyrostl o 2,1 %. Pozitivního vývoje obratu podle GfK dosáhl i díky rostoucí průměrné celkové hladině. Rostl segment prémiových a herních zařízení v rámci počítačů, naopak kategorie tabletů zaznamenala pokles.

Nositelná elektronika je čím dál žádanější

Růst trhu u telekomunikací, který dosáhl 9,5 %, byl tažen hlavně chytrými telefony. Pokračovala i zvýšená poptávka po nositelné elektronice, naopak poklesla poptávka po klasických mobilních telefonech.

Roste poptávka po TV i přenosných reproduktorech

V sektoru spotřební elektroniky, jež si polepšila o 9,4 %, pokračuje růst poptávky po televizorech a set-top-boxech. Dvouciferně rostly i prodeje bezdrátových sluchátek a přenosných dokovacích reproduktorů s Bluetooth připojením.

Propad tiskových zařízení pokračuje

U segmentu kancelářské techniky pokračoval meziroční růst průměrné ceny u laserových a inkoustových samostatných tiskáren. Segment jako takový pak po poklesu z minulého  čtvrtletí meziročně posílil o 4,7%.

Foto trh oslabil o 10 %

Foto trh byl jediným segmentem, který se meziročně propadl, a to o 10,4 %. Zaznamenal však rostoucí poptávku po systémových kompaktech s Full-frame snímačem. Naopak menší zájem byl o zrcadlovky a kompakty s pevným objektivem.

Vaření v červených číslech

Sektor velkých domácích spotřebičů si polepšil o 4,7 %. Podle GfK pokračuje nárůst trhu tažený internetovými prodeji. To se však nedá říct o kategorii vaření, kde oproti přechozímu kvartálu klesla poptávka po sporácích, varných deskách či odsavačích par.

Malé domácí spotřebiče solidně rostou

Tento sektor vykázal solidní celkový růst, a to o 5,4 %. Mezi nejvíce rostoucí kategorie patřily kávovary, elektrické zubní kartáčky a odšťavňovače s lisy na citrusy. Ty dokázaly růst po delší pauze. Negativní vývoj naopak zaznamenaly například kulmy či vysavače.

Tabulka – Kvartální vývoj českého trhu technického spotřebního zboží (miliony korun)

Kvartální vývoj českého trhu technického spotřebního zboží

Zdroj: GfK
Úvodní foto: © George Dolgikh - Fotolia.com

Komentáře