GfK: Česká republika je z hlediska kupní síly 23. v Evropě, polepšila si o tři příčky

Přestože si Česká republika v evropském žebříčku GfK polepšila, kupní síla obyvatel země je stále ve srovnání se zbytkem kontinentu podprůměrná. V roce 2018 dosáhla kupní síla Čechů 66,4 % celoevropského průměru.

GfK: Česká republika je z hlediska kupní síly 23. v Evropě, polepšila si o tři příčkySpolečnost GfK ve své výroční studii zabývající se kupní silou ve 42 evropských zemích uvedla, že si Česká republika v pořadí zemí podle úrovně disponibilního příjmu v přepočtu na obyvatele polepšila o tři pozice a obsadila 23. příčku.

Průměrný index kupní síly Čechů se podle GfK pohyboval 33,6 % pod celoevropským průměrem. Česká republika na druhou stranu zaznamenala třetí nejlepší výsledek mezi zeměmi bývalého východního bloku, hned po Slovinsku a Estonsku.

Zpráva dále uvádí, že Česká republika patřila v roce 2018 v rámci Evropy mezi země s nejrychleji rostoucí kupní silou, díky čemuž v žebříčku 42 sledovaných evropských zemí poskočila z 26. na 23. příčku s 66,4 % celoevropského průměru.

Zvýšení průměrné kupní síly obyvatel České republiky v roce 2018 je dáno jednak ekonomickým růstem, významnou měrou se však projevilo i zvýšení kurzu koruny vůči euru,“ vysvětluje František Diviš, konzultant GfK.

Slovensko si oproti loňsku polepšilo o jednu příčku na 26. místo. Nejvyšší kupní silou podle zprávy GfK v průměru disponují Lichtenštejnci s 458 % evropského průměru. Na opačném konci žebříčku figuruje Ukrajina s 9,2 % evropského průměru. 

Zdroj: GfK

Úvodní foto: © ElenaR - Fotolia.com

Komentáře