GFI Software: Většina rozpočtu na IT ve firmách padne na údržbu systémů

Společnosti utrácí za údržbu a provoz stávajících systémů kolem 70 % svého IT rozpočtu. Na nové projekty pak zbývá jen 30 %. Firmy by přitom měly věnovat pozornost zabezpečení, změnám při konfiguraci či prioritizaci klíčových aplikací.

GFI Software: Většina rozpočtu na IT ve firmách padne na údržbu systémůSpolečnost GFI Software na základě výsledků studie firmy Forrester uvádí, že zvětšování a zesložiťování firemních počítačových sítí často ke snižování produktivity a konkurenceschopnosti podniků.

Nárůst počtu zařízení a aplikací v sítích totiž zvyšuje nároky na propustnost a zabezpečení sítí. Podle Forresteru utrácí většina společností kolem 70 % svého IT rozpočtu za údržbu a provoz stávajících systémů a jen 30 % investuje do nových projektů.

Hlavní síťový problém? Slabé zabezpečení

GFI Software uvádí, že mezi hlavní síťové problémy, které mohou mít dopad na organizaci, patří zejména slabé zabezpečení. Podle Ponemon Institute jsou dvě třetiny všech narušení sítí způsobeny bezpečnostními mezerami, lidskými chybami a nedbalostí.

Společnost dodává, že je třeba věnovat pozornost i přidávání nebo odebírání zařízení ze sítě či provádění podstatných změn ve stávajících aplikacích. Tehdy totiž dochází ke změnám sítě a její konfigurace, což může vést ke snížení její výkonnosti a integrity.

Velkým problémem je podle GFI Software i správa a zásahy, neefektivní síťové postupy a procesy, a neúplný přehled o provozu a výkonnosti sítě. Ty mohou snižovat míru inovací a konkurenceschopnost podniku.

Firmy by se rovněž měly zaměřit na prioritizování klíčových aplikací. Video aplikace jako Netflix či YouTube mohou spotřebovat podstatnou část přenosové kapacity organizace. Kritické aplikace pak zpomalují své spuštění nebo zcela zamrznou.

Zdroj: GFI Software
Úvodní foto: © improvize - Fotolia.com

Komentáře