GFI Software: Počet zjištěných zranitelností v roce 2019 stoupl o dalších 5 %

V loňském roce bylo zaznamenáno 17 310 zranitelností, nejvíce jich přitom bylo registrováno v operačním systému Google Android a aplikaci Adobe Acrobat. Mezi výrobce s nejvyšším počtem zranitelností patří i Microsoft, Oracle a Cisco.

GFI Software: Počet zjištěných zranitelností v roce 2019 stoupl o dalších 5 %Společnost GFI Software odhalila, že v loňském roce došlo k dalšímu celkovému nárůstu softwarových zranitelností. V roce 2019 bylo totiž podle firmy zaznamenáno 17 310 zranitelností, což představuje meziroční nárůst o 5 %.

Z informací postavených na údajích organizace The National Vulnerability Database (NVD) vyplývá, že ke zvýšení počtu zranitelností tak došlo již třetí rok za sebou.

Nejvíce nových zranitelností bylo podle organizace zaregistrováno v operačních systémech Google Android, Debian Linux, Windows Server 2016 a Windows 10, z aplikací potom Adobe Acrobat, cPanel a Google Chrome.

Pozor na systémy Windows

GFI Software upřesňuje, že na celkovém ohrožení se vloni podílely hlavně zranitelnosti u těch OS, které zaujaly prvních 7 ze 10 nejvíce ohrožených softwarových produktů, přičemž v první desítce nejzranitelnějších figuruje hned pět systémů Windows.

První místo mezi nejohroženějšími výrobci patří Microsoftu, který vystřídal v roce 2018 nejzranitelnější Debian. A například Windows 7, které letos přestaly být podporovány, registrovaly vloni 250 zranitelností.

U mobilních OS bylo podle analýzy zjištěno 414 zranitelností u Androidu a 156 u Apple iOS. Mezi aplikacemi byl tradičně nejvíce zranitelný Adobe Acrobat (342 zranitelností), následovaný webhostingovou aplikací cPanel (321).

Google Chrome dle NVD zaznamenal 177 zranitelností, Mozilla Firefox 105 a Microsoft Edge 90. Top 5 výrobců s nejvyšším celkovým počtem zranitelností pak zahrnuje Microsoft, Google, Oracle, Adobe a Cisco.

Zdroj: GFI Software
Úvodní foto: © Kobes - Fotolia.com

Komentáře