GFI Software: Devět z deseti běžných uživatelů nedokáže rozpoznat phishingový e-mail

Nové spamové a phishingové techniky podle GFI ohrožují zejména SMB společnosti. Pro mnoho malých a středních firem je však vícevrstvá ochrana elektronické pošty cenově nedostupná.

GFI Software: Devět z deseti běžných uživatelů nedokáže rozpoznat phishingový e-mailSpolečnost GFI Software uvádí, že malé a střední firmy (SMB) jsou ohroženy stále sofistikovanějšími e-mailovými útoky, které využívají nových spamových a phishingových technik.

K nejnovějším technikám lze dle firmy zařadit například zasílání falešných chybových zpráv o nedoručení e-mailu s cílem přimět uživatele kliknout na přiložený odkaz. Útočníci také nově do e-mailů přikládají řetězce legitimního textu k oklamání obsahových filtrů.

GFI dále upozorňuje, že e-maily vydírající uživatele zveřejněním intimního obsahu, pokud nezaplatí na bitcoinový účet. K tradičním ale stále účinným patří zneužití známých firem či organizací (Apple, Google, banky, zásilkové služby apod.).

Asi nejnebezpečnější dnes jsou podle analytiků společnosti BEC útoky (Business Email Compromise), kdy se e-mail tvářící jako od obchodního partnera či nadřízeného požaduje platbu na podvržený účet.

Téměr polovina organizací se setkala s phishingem

Podle některých zjištění GFI Software má dnes 91 % lidí problém s rozpoznáním phishingového e-mailu. Profesionálně podvržené e-maily dávají zapomenout na spamy psané s očividnými gramatickými chybami a odesílané z podezřelých domén.

Situace je podle odborníků o to komplikovanější, že již 47 % přístupů k poštovní schránce probíhá z mobilních zařízení, kde posoudit legitimitu e-mailu je těžší než na větší obrazovce osobního počítače.

Vzhledem ke stále se zdokonalujícím metodám e-mailových útoků a vyšší zranitelnosti uživatelů pracujících částečně či zcela z domova je vícevrstvá ochrana firemní elektronické pošty zcela zásadní,“ říká Michal Hebeda, sales engineer v Zebra systems.

Phishingový útok podle něj zažila již téměř polovina organizací. „Avšak 54 % majitelů malých a středních firem potvrzuje, že nemají dostatečný IT rozpočet, a ani velikost a sílu k vyjednávání lepších cenových podmínek,“ dodává.

Zdroj: GFI Software
Úvodní foto: © vege - Fotolia.com

Komentáře