Gemius: Windows 8 a 8.1 v ČR dohromady drží 12% podíl, nejvyšší v regionu

Uživatelské základně však stále dominují Windows 7 s 50 % podílem. Ten navíc ve srovnání se začátkem roku rostl.

Gemius: Windows 8 a 8.1 v ČR dohromady drží 12% podíl, nejvyšší v regionuŠetření společnosti Gemius se zaměřilo na rozdělení uživatelské základny v evropských zemích podle operačních systémů. Data z poloviny července 2014 ukazují na pomalý růst podílu Windows 8 a 8.1 i trvající dominanci Windows 7.

Konkrétně v České republice používá „sedmičky“ celých 50 % uživatelů, kteří navštívili stránky zapojené do výzkumu. Ve srovnání s údaji z března letošního roku je to o 2 procentní body více. O 6 bodů naopak poklesl podíl již nepodporovaných Windows XP na 18 % a o 1 bod na marginálních 5 % klesl podíl nepopulárních Windows Vista.

Nejvyšší podíl v regionu

Microsoft bude pravděpodobně napjatě sledovat vývoj podílu nejnovějších Windows 8 a 8.1, kterým se jejich necelé dva roky na trhu vůbec nedaří. V českém prostředí ve srovnání s březnem vyrostl společný podíl obou verzí z 9 % na 12 %. O tento podíl se obě verze v červenci podělily půl na půl.

V blízkém okolí je situace velmi podobná a podíly jednotlivých systémů se oproti českému rozdělení liší jen o jednotky bodů. Za poznámku stojí, že tuzemský 12% podíl Windows 8 a 8.1 je nejvyšší v rámci všech sledovaných zemí regionu CEE.

Infografika – Podíly operačních systémů ve vybraných evropských zemích

Zdroj: Gemius
Komentáře