Gartner: Výdaje na virtuální asistenty se v roce 2021 vyšplhají na 3,5 miliardy dolarů

Společnost Gartner očekává, že do roku 2021 bude 25 % zaměstnanců pracujících s digitálními nástroji používat virtuální asistenty. Porostou i výdaje uživatelů a firem na chytré reproduktory s virtuálními asistenty, jelikož se prosadí zejména hlasová rozhraní.

Gartner: Výdaje na virtuální asistenty se v roce 2021 vyšplhají na 3,5 miliardy dolarůAnalytici společnosti Gartner předpovídají, že v blízké budoucnosti poroste míra využívání virtuálních asistentů. Zatímco dnes je používají jen zhruba 2 % zaměstnanců, do roku 2021 by jich měla být podle Gartneru až čtvrtina.

Společnost uvádí, že virtuální asistenti aktuálně nalézají uplatnění hlavně v pojišťovnictví, finanční sféře, IT a zákaznických službách. Gartner však očekává, že virtuální podnikoví asistenti budou během příštích tří let nasazováni a využíváni ve stále větším počtu organizací.

Hlasová rozhraní navržená pro firmy čeká rozmach

Gartner předpovídá, že do roku 2023 bude probíhat plná čtvrtina interakcí zaměstnanců s aplikacemi prostřednictvím hlasového rozhraní – což představuje značný nárůst oproti třem procentům v roce 2019.

Podle společnosti poroste zejména míra využívání hlasových řešení. „Věříme, že popularita chytrých reproduktorů v domácnostech zvýší tlak na firmy, aby podobná zařízení zavedly i na pracoviště,“ říká viceprezident Gartneru Van Baker.

Analytici společnosti Gartner v této souvislosti předpovídají, že výdaje koncových zákazníků a firem na chytré reproduktory s virtuálními asistenty dosáhnou se v roce 2021 vyšplhají na 3,5 miliardy dolarů.

Virtuální asistenti jako pečovatelé o seniory

Gartner uvádí, že v odvětví zdravotní péče budou chytré reproduktory s virtuálními asistenty pomáhat zejména při vzdálené diagnostice a péči o seniory.

Hlasové technologie jsou již dnes používány lékaři při zápisu dat pacientů do systémů elektronických zdravotních záznamů,“ vysvětluje Baker.

Je pravděpodobné, že i další dodavatelé zakomponují hlasovou interakci do aplikací pro klinickou sféru a hlas se tak stane v oblasti zdravotní péče standardem,“ dodává.

Zdroj: Gartner
Úvodní foto: lassedesignen / stock.abobe.com

Komentáře