Gartner: Většina nově nastupujících CIO bude hodnocena podle rozhodnosti a vnímavosti

Z hlediska osobnostních kritérií se bude významně hledět na rozhodnost a vnímavost, v oblasti emočních dovedností zase na transparentnost, komunikační dovednosti a schopnost spolupráce.

Gartner: Většina nově nastupujících CIO bude hodnocena podle rozhodnosti a vnímavostiPrůzkum společnosti Gartner naznačuje, že hlavními preferovanými osobnostními rysy při náboru na pozice CIO a IT ředitelů v roce 2021 budou rozhodnost a vnímavost. Pokračující pandemie totiž dál mění prostředí, v němž CIO působí.

CEO se při náboru zaměřují na ty, kdo jsou schopní čelit nepřízni či krizi, vývoj v příštích měsících je stále nejistý, a největší hodnotu tak má CIO schopný okamžitě se rozhodovat a konat, zároveň je ale důležité, aby byl emočně zručný, taktní a nescházela mu empatie,“ Daniel Sanchez-Reina z Gartneru.

Společnost uvádí, že zatímco požadavek na rozhodnost a schopnost konat v minulém roce stoupl oproti roku 2019 o 34 %, nárůst požadavků na vnímavost a empatii činí meziročně 94 %.

Koučing a mentoring jako plus

A netýká se to jen CIO – obě dovednosti či vlastnosti patří mezi top 10 obecných náborových požadavků a vztahují se i na dosavadní zaměstnance. Tyto dovednosti je přitom možné cíleně rozvíjet – pracovat se sebevědomím, osobní disciplínou a rozvojem.

Z průzkumu vyplývá, že CIO tráví v průměru 30 minut denně vzděláváním a osobním rozvojem. V samotné oblasti emočních dovedností je nejvíce ceněna transparentnost v kombinaci s komunikačními dovednostmi a schopností spolupráce.

Průzkum také ukázal, že nejúspěšnější CIO (řídící úspěšné IT organizace či IT organizace ve výrazně prospívajících podnicích) se častěji věnují koučingu a mentoringu a tráví výrazně více (až ¾) času nasloucháním spíše než nařizováním.

Zdroj: Gartner
Úvodní foto: © olly - Fotolia.com

Komentáře