Gartner: V roce 2014 se prodá 5,2 milionu chromebooků

Do roku 2017 se má prodej těchto zařízení téměř ztrojnásobit.

Gartner: V roce 2014 se prodá 5,2 milionu chromebookůSpolečnost Gartner zveřejnila zpávu, v níž pro příští roky předpovídá silný nárůst poptávky po chromeboocích. V roce 2014 se má těchto zařízení globálně prodat 5,2 milionu, což by byl 79% nárůst oproti roku 2013. Do roku 2017 se pak má prodej téměř ztrojnásobit na 14,4 milionu jednotek.

Isabelle Durandová, analytička Gartneru, uvádí, že na trhu chromebooků roste konkurence, jak se do tohoto segmentu pouští více výrobců.

Trh PC již neroste tak silně jako dříve a výrobci hledají nové obchodní příležitosti. Výrobci sázejí na chromebooky s úmyslem oživit zájem o přenosná PC pod 300 dolarů, poté, co praskla bublina netbooků,“ uvedla.

Hlavním odbytištěm jsou zatím vzdělávací instituce

Region Severní Ameriky (USA a Kanada) tvořil v roce 2013 82 % světového trhu chromebooků a celých 85 % kusů zde putovalo do sektoru vzdělávání. Gartner však uvádí, že odbyt najdou v budoucnu i v komerčním sektoru.

Podniky o chromeboocích vědí, ale zatím je příliš nekupují. Nicméně, z používání chromebooků a cloudových služeb mohou podniky profitovat. Místo správy zařízení se s jejich pomocí mohou soutředit na to důležitější – správu svých dat,“ uvedla Isabelle Durandová.

Navzdory tomu však chromebooky mají v příštích pěti letech zůstat tržní nikou. K dosažení širší uživatelské základy by výrobci museli představit lepší vlastnosti spojené s využíváním cloudu: rychlejší připojení, rychlejší paměť, rychlejší a větší SSD a silnou uživatelskou podporu v segmentu vzdělávání, v podnikové sféře, ale i pro spotřebitele.

Konkurenceschopný chromebook není jen záležitost hardwaru a ceny. Důležitější je přesvědčit zákazníky, že architektura postavená na propojení s cloudem nabízí skutečné výhody,“ dodala Isabelle Durandová.

Téměř dva ze tří chromebooků vyrobil Samsung

Hegemonem trhu chromebooků byl v roce 2013 Samsung s bezmála 65% podílu na celkovém objemu prodaných jednotek.

Dvouciferného podílu dosáhl ještě Acer (21,4 %) a pětici největších výrobců doplnily s marginálními podíly HP (6,8 %), Lenovo (6,7 %) a Dell (0,3 %).

Infografika – Přehled pěti největších výrobců chromebooků

Zdroj: Gartner


Chromebook je přenosný počítač používající operační systém Chrome OS a ukládající většinu dat v cloudu. Vnitřní úložiště bývá malé (často jen 16 GB) a v podobě SSD disku.

Zdroj: GartnerKomentáře