Gartner: Trh virtualizace pro x86 servery se blíží vrcholu, konkurenční přístupy sílí

Klasickou virtualizaci x86 serverů v on-premises datacentrech čeká podle Gartneru v roce 2016 růst, ale už ne díky novým licencím. Konkurenční koncepty, jak zefektivnit infrastrukturu, budou podle analytiků lákat stále vyšší počet společností.

Gartner: Trh virtualizace pro x86 servery se blíží vrcholu, konkurenční přístupy sílíGlobální trh virtualizovaných x86 serverů se podle analytiků z Gartneru blíží svému vrcholu. Přestože se v roce 2016 očekává 5,7% nárůst tržeb oproti roku 2015 (tyto mají dosáhnout 5,6 miliardy dolarů), prodej nových licencí poprvé od vzniku trhu klesá a o růst se postarají poplatky za údržbu.

Trh se během uplynulých let velmi rychle rozvinul a řada organizací má podíl virtualizovaných serverů přesahující 75 %, což svědčí o vysoké míře penetrace,“ uvedl ředitel výzkumu Gartneru Michael Warrilow.

Největším hráčem na trhu zůstává VMware, ale Gartner poukazuje i na úspěch Microsoftu, který se postupně vypracoval na pozici jednoho z předních poskytovatelů pro velké podniky.

Svou část trhu drží i společnosti Citrix, Oracle a Red Hat společně s řadou čínských firem, které působí především na svém domácím trhu.

Budoucnost nabídne více možností

Gartner hovoří o blížícím se vrcholu trhu, neboť klasická virtualizace serverů v on-premises dacentrech serverů začíná být ohrožena „konkurenčními“ přístupy a novými trendy. Podle analytiků přitom existuje velký rozdíl mezi většími a menšími organizacemi, resp. organizacemi s větším a menším IT rozpočtem.

Zatímco v segmentu organizací, které mají větší rozpočet, byly výdaje na virtualizaci v letech 2014 a 2015 stabilní, menší organizace se od virtualizace budou minimálně do roku 2017 odvracet.

Gartner uvádí, že poroste míra „fyzikalizace“, tedy provozování serverů bez virtualizačního softwaru. V roce 2017 má mít 20 % organizací virtualizovanou méně než třetinu svých serverů, dvakrát více než v roce 2015.

Dalšími možnostmi, ke kterým se mohou podniky obrátit, se stávají kontejnerová virtualizace, cloudové služby, softwarově definovaná infrastruktura nebo hyperkonvergované integrované systémy.

Tyto nové trendy podle Gartneru představují motivaci pro „čistokrevné“ výrobce virtualizačního softwaru, aby přišli s něčím novým. Jinak...

To, co bylo ještě před několika lety považováno za nejlepší cestu ke svižnější a pružnější infrastruktuře, se dnes ocitá pod tlakem celé škály novějších možností,“ uzavřel Michael Warrilow.

Zdroj: Gartner
Úvodní foto: © Dreaming Andy - Fotolia.com

Komentáře