Gartner: Polovina podniků začne nasazovat Windows 10 do konce roku 2016

Analytici z Gartneru očekávají rostoucí zájem podniků o operační systém Windows 10, ale také budoucí poptávku po centralizovaných architekturách pro poskytování vzdálených aplikací nebo po velkých monitorech.

Gartner: Polovina podniků začne nasazovat Windows 10 do konce roku 2016Podle prognózy společnosti Gartner se Windows 10 stanou vůbec nejrozšířenější generací tohoto operačního systému. Podílet se na tom budou spotřebitelé i podniky, přičemž Gartner očekává, že do začátku roku 2017 začne tento systém nasazovat již 50 % světových podniků.

Ve spotřebitelském segmentu se bezplatný upgrade společně s podporou řady starších zařízení postarají o to, že do konce roku 2015 budou na světě desítky milionů uživatelů tohoto operačního systému. Co se týče podniků, očekáváme podstatně rychlejší implementaci než před šesti lety u Windows 7,“ uvedl viceprezident Gartneru Steve Kleynhans.

Analytici z Gartneru uvádějí, že příčin předpovídaného úspěchu „desítek“ v podnikové sféře je několik. Podniky si jsou například vědomy konce podpory Windows 7, byť nastane až v lednu 2020, stejně jako si uvědomují kompatibilitu Windows 10 s aplikacemi pro „sedmičky“ i současný růst zájmu o nová zařízení typu 2 v 1.

V důsledku toho Gartner očekává, že polovina firem po celém světě začne již v prvním pololetí 2016 nový systém testovat a ve druhém polovině začnou rozšiřovat jeho nasazení napříč celým podnikem. Dokončení přechodů na Windows 10 Gartner odhaduje na rok 2019.

Vzdálené aplikace a důraz na displeje

Gartner současně vydal ještě tři další prognózy týkající se podnikového IT. První se týká modelu podnikových aplikací. Analytici očekávají, že se do roku 2019 zdvojnásobí počet vzdálených aplikací dodávaných z centralizované architektury. 

Počet těchto centralizovaných aplikací má postupně růst v průběhu příštích tří let, přičemž jejich využívání podnikům umožní vytvářet prostředí nezávislá na konkrétní platformě.

Druhá prognóza se týká dotykových displejů. Gartner očekává, že v roce 2018 už jimi bude vybavena třetina všech notebooků. Pokles cen povede k tomu, že se tato vlastnost stane standardem, přičemž k samotnému snížení má dojít již ve druhém pololetí 2016. Příčinou má být zlepšení výrobních procesů, ale také pokračující přechod na Windows 10.

Obrazovek se pak týká i třetí prognóza, která říká, že v roce 2018 bude 30 % podniků utrácet více za monitory než za PC. Příčinou bude proměna podniků v digitální pracoviště, které s sebou přinese vyšší požadavky ze strany zaměstnanců a poptávku po displejích s větší úhlopříčkou a vyšším rozlišením.

Zdroj: Gartner
Úvodní foto: Microsoft (Blogging Windows)

Komentáře