Gartner: Organizace nasazují datovou analytiku pomalu, zejména v našem regionu

Nedávný průzkum Gartneru odhalil na pomalejší tempo nasazování datových a analytických řešeních v organizacích napříč regionem EMEA. Nejvyšších dvou úrovní vyspělosti zde nedosahuje ani třetina podniků.

Gartner: Organizace nasazují datovou analytiku pomalu, zejména v našem regionuCelosvětový průzkum společnosti Gartner ukázal, že nejvyšší úrovně ve vyspělostním modelu pro oblast dat a analytiky zatím dosáhl je jeden z deseti podniků, a to navzdory skutečnosti, že se pro většinu IT ředitelů jedná o investiční prioritu číslo jedna.

Organizace nacházející se na nižších úrovních analytické vyspělosti (viz schéma níže) se podle viceprezidenta výzkumu Gartner Nicka Heudeckera připravují o řadu výhod:

Organizace, jež dosáhly transformační úrovně, profitují zejména z vyšší agility, schopnosti lepší integrace s partnery a dodavateli a také z jednoduššího přístupu k pokročilé prediktivní a preskriptivní analytice.“

Obr. 1 – Schéma vyspělostního modelu

Model analytické vyspělosti

Zdroj: Gartner

EMEA nic moc...

Podniky v regionu EMEA (Evropa, Blízký východ a Afrika) podle průzkumu zaostávají. Jen 30 % z nich spadá do dvou nejvyšších úrovní (diferenciace a transformace), zatímco v Severní Americe je to 44 % a v asijsko-pacifickém regionu dokonce 48 %.

Celosvětově se nejvíce organizací na základě sebehodnocení nachází na třetí „systemizační“ úrovni (34 %) a na úrovni čtvrté (31 %). Pětina (21 %) je pak na úrovni druhé a pouze 5 % se nachází na základní první úrovni.

Nejčastějším způsobem, jak jsou dovednosti v datově-analytické oblasti využívány, je zlepšování efektivity procesů (54 %), následují zlepšování zákaznického zážitku (31 %) a vývoj nových produktů či služeb (31 %).

Navzdory velkému „povyku“, který se točí kolem pokročilé analytiky, stále bezmála dvě třetiny (64 %) organizací považují z obchodního hlediska za nejdůležitější klasické reportovací a dohledové nástroje.

Stále také převažuje využívání interních dat, nicméně podíl organizací využívajících také externí datové zdroje se blíží polovině (46 %). Totéž platí o způsobu provozování analytických funkcí; v závislosti na typu je jich provozováno interně 43–51 %, zatímco čistě cloudových je 21–25 %.

Význam a míru rozšíření pokročilé analytiky by mohl podle Gartneru výrazně ovlivnit nástup také samoobslužné analytiky a BI. Analytici odhadují, že uživatelé z řad byznysu, by již v roce 2019 mohli vytvářet větší objem analytických výstupů než datoví vědci.

Zdroj: Gartner
Úvodní foto: © AA+W - Fotolia.com

Komentáře