Gartner: O blockchainu se sice hodně mluví, reálné nasazení je však téměř nulové

Průzkum Gartneru mezi manažery na pozici CIO ukázal, že blockchainové technologie reálně využívá pouze 1 % respondentů, zatímco 77 % se o ně nezajímá a neplánuje jejich nasazení ani v dlouhodobém horizontu.

Gartner: O blockchainu se sice hodně mluví, reálné nasazení je však téměř nulovéSpolečnost Gartner zveřejnila výsledky svého nedávného průzkumu zaměřeného na reálné nasazení blockchainových technologií. Z odpovědí oslovených CIO vyplývá, že pouze 1 % podnikům tyto technologie již nasadilo a dalších 8 % se k tomu blíží.

Více než tři čtvrtiny (77 %) respondentů naopak uvedly, že se o blockchain vůbec nezajímají, případně že jej v tuto chvíli neplánují využít. Zbylých 14 % tuto technologii nasadit chce, ne však v dohledné době.

„Letošní průzkum Gartner mezi CIO dokazuje, že reálné využívání blockchainových technologií je v současné době výrazně nadhodnoceno,“ shrnul výsledky průzkumu viceprezident společnosti Gartner David Furlonger.

Dvakrát měř, jednou decentralizuj

Je proto důležité rozlišovat mezi tím, co je blockchain dnes a k čemu jej lze využít, a tím, jak v budoucnu promění podniky, odvětví a celou společnost,“ dodal Furlonger s tím, že snaha o rychlé nasazení může vést k vážným problémům.

Proč? Bezmála čtvrtina (23 %) IT ředitelů, kteří již do blockchainu investovali nebo to mají v krátkodobém plánu, uvedla, že nasazení této technologie vyžaduje doposud největší množství nových znalostí a dovedností.

Zhruba pětina respondentů zároveň uvedla, že odborníci na blockchain patří mezi nejméně dostupné specialisty na trhu. Dalších 14 % uvedlo, že blockchain vyžaduje zatím největší změnu celkové kultury IT oddělení.

Dalším problémem, který si CIO uvědomují, je zásadní způsob, jakým může nasazení blockchainu změnit provozní a obchodní model jejich organizací... a také jak složité bude tyto změny vůbec prosadit.

Teprve čas ukáže, zda organizace přejdou k činům

Technologie blockchainu vyžaduje poměrně detailní chápání nejrůznějších aspektů a dopadů v právní oblasti, směně hodnoty, decentralizovaném řízení i procesní a komerční architektuře,“ varuje David Furlonger.

Z hlediska odvětví se do blockchainových projektů nejčastěji pouští CIO z telekomunikací, pojišťovnictví a finančních služeb. Mezi další vertikály patří doprava, logistika a veřejné služby, tedy ty, jež kladou důraz na procesní efektivitu.

Přestože z řady odvětví zaznívá, že se o blockchain zajímají, teprve časem uvidíme, zda decentralizované a tokenizované sítě přijmou, nebo se při pokusu o nasazení blockchainu do tradičních hodnotových systémů zaseknou,“ dodal Furlonger.

Graf – Stav nasazení blockchainu v oslovených podnicích

Gartner průzkum o blockchainu

Zdroj: Gartner
Úvodní foto: sdecoret @ fotolia.com

Komentáře