Gartner: Nejvyšší důraz na digitalizaci klade finanční sektor

Pokud prodáváte pokročilá řešení pro digitalizaci, analytici z Gartneru pro vás mají dobrou radu – oslovujte přednostně organizace v bankovním a investičním sektoru.

Gartner: Nejvyšší důraz na digitalizaci klade finanční sektorSpolečnost Gartner zveřejnila závěry nové studie 2018 CIO Agenda Survey, která zkoumala priority CIOs ze společností z různých vertikálních odvětví v bezmála stovce zemí celého světa. Hlavním zjištěním průzkumu je poměrně výrazný náskok finančního sektoru (bank a investičních společností) v oblasti digitalizace.

[Je to pro ně] důležitější než pro jiné vertikály. Banky a další společnosti poskytující finanční a investiční služby si zcela jasně uvědomují, že status quo není udržitelný, a že se musejí změnit zevnitř, než přijde změna zvenčí,“ uvedl viceprezident Gartneru Pete Redshaw.

Jak se toto uvědomění projevuje? CIOs z finančního sektoru kladou nadprůměrný důraz na digitální transformaci, když ji 26 % z nich označilo za nejvyšší prioritu. Celkový průměr činil pouze 17 %. Tito CIOs pak dále přikládají velký význam globalizaci svého byznysu.

To je podle Gartneru další známkou důrazu na digitální byznys, neboť to vypovídá o potřebě expandovat napříč fyzicky vzdálenými oblastmi, využívat elektronické systémy pro převod prostředků a také o snaze budovat byznys na rozvojových trzích.

Digitální priority a investice

Z odpovědí CIOs finančních společnosti také vychází jiné složení deseti klíčových technologií a trendů. Oproti celkovému průměru tito IT ředitelé kladou vyšší důraz na umělou inteligenci (8 % oproti 5 %) a mezi jejich prioritami se objevuje modernizace tradičního IT, rozhraní API a omnichannelový přístup.

Tyto tři faktory bychom v celkovém seznamu hledali marně, ale zase v něm najdeme internet věcí, který finanční sektor mezi svých deset nejvyšších priorit neřadí. Zároveň možná překvapí, že technologie blockchainu se na seznamu finančních CIOs ocitla až na dvacátém místě.

Priority jsou pochopitelně jedna věc, skutečné investice druhá. I v deklarovaných investičních plánech finančních CIOs se však projevuje vyšší důraz na digitalizaci. Více než pětina (22 %) oslovených uvedla, že bude investovat do digitalizace a digitálního marketingu, 18 % zároveň vloží prostředky do analytických nástrojů. Na seznam se také dostala umělá inteligence se 7 %.

Sečteno a podtrženo, pokud hledáte zákazníky pro svá pokročilá řešení, podle Gartneru byste měli přednostně oslovit banky, investiční fondy a další organizace ve finančním sektoru. Očividně se tam setkáte v pochopením současné situace a vyšší poptávkou po digitalizaci než na širším trhu.

Tabulka 1 – Technologické priority podle CIOs z finančního sektoru

Pořadí

Technologie

Podíl

1.

BI, analytické nástroje

26 %

2.

Digitalizace, digitální marketing

21 %

3.

Mobilita, mobilní aplikace

11 %

4.

Umělá inteligence

8 %

5.

Cloudové služby a řešení

8 %

6.

Modernizace IT

4 %

7.

API

4 %

8.

Řízení vztahů se zákazníky

4 %

9.

Automatizace

3 %

10.

Omnichannel/multichannel

3 %

Zdroj: Gartner

Tabulka 2 – Plánované investice podle CIOs z finančního sektoru

Pořadí

Technologie

Podíl

1.

Digitalizace, digitální marketing

22 %

2.

BI, analytické nástroje

18 %

3.

Kybernetická bezpečnost

13 %

4.

Cloudové služby a řešení

13 %

5.

Správa dat

10 %

6.

Mobilita, mobilní aplikace

9 %

7.

Sítě, komunikace

7 %

8.

Infrastruktura, datacentra

7 %

9.

Umělá inteligence

7 %

10.

Řízení systémů a procesů

7 %

Zdroj: Gartner

Úvodní foto: © Rawpixel - Fotolia.com

Komentáře