Gartner: Koncoví uživatelé letos vydají na webkonferenční řešení 4,1 miliardy dolarů

Trh by měl letos vyrůst bezmála o čtvrtinu; analytici ovšem očekávají, že růst se v příštím roce zpomalí, jelikož většina zájemců si řešení pořídí již letos. Popularita videokoferencí však podle Gartneru zůstane vysoká.

Gartner: Koncoví uživatelé letos vydají na webkonferenční řešení 4,1 miliardy dolarůSpolečnost Gartner předpovídá, že výdaje koncových uživatelů na cloudová webkonferenční řešení letos vyrostou o 24,3 % na 4,1 miliardy dolarů. Bouřlivý zájem o videokonference vyvolala zejména karanténní opatření v souvislosti s pandemií koronaviru.

Analytici však jedním dechem dodávají, že toto tempo růstu se už nepřenese do roku 2021, protože většina zájemců si řešení pořídí již v tomto roce. Webkonferenční software by měl letos být druhou nejrychlejší kategorií na trhu sjednocené komunikace (UC).

Výdaje porostou rychleji jen v oblasti cloudové telekomunikace, kde by v roce 2020 měly dosáhnout 16,8 miliardy dolarů. Celkové výdaje koncových uživatelů na UC by ovšem měly letos klesnout o 2,1 % s tím, že v příštím roce se vrátí k růstu.

Virus odejde, videokonference zůstanou

A popularita cloudových řešení pro spolupráci na dálku poroste dál. Gartner odhaduje, že do roku 2024 budou osobní setkání představovat jen čtvrtinu všech podnikových schůzí; před pandemií to přitom bylo 60 %.

Analytická společnost zároveň uvádí, že investice do on-premise telekomunikačních řešení se v letošním roce prudce propadnou. Důvodem je prodlužující se životnost stávajících systémů i přesouvání investičních priorit směrem do cloudu.

Jakmile však podniky objeví přínosy cloudové telekomunikace, mezi které patří snadné přizpůsobení se měnící pracovní síle či jednoduchá integrace se stávajícími aplikacemi, trh poroste. V letošním roce by to mělo být o 8,9 %, v roce 2021 pak dokonce o 17,8 %.

Gartner očekává, že spolupráce na dálku bude jedním z trvalých dopadů pandemie koronaviru, kterému se postupně přizpůsobí většina podniků.

Zdroj: Gartner
Úvodní foto: fizkes / stock.adobe.com

Komentáře