Gartner: Globální výdaje za zabezpečení dat v roce 2014 vyrostou o téměř 8 %

Růst odvětví bude podpořen nasazováním cloudových řešení i externími příčiny v podobě přísnější legislativy.

Gartner: Globální výdaje za zabezpečení dat v roce 2014 vyrostou o téměř 8 %Pokud se vyplní prognóza společnosti Gartner, utratí se v roce 2014 v oblasti zabezpečení dat celkem 71,1 miliardy dolarů. To je o 7,9 % více než v roce 2013. Růst má dále zrychlit v roce 2015 a dosáhnout 8,2 %.

Gartner uvádí, že toto navýšení bude dáno zvýšeným povědomím podniků o nutnosti zabezpečení, stejně jako rostoucím propojením mobility, cloudu a sociálních technologií, které přináší nové bezpečnostní hrozby.

Zároveň však přináší i nové příležitosti pro zvýšení efektivity, zejména jako výsledek hlubšího pochopení bezpečnostních hrozeb skrze využívání kontextuálních informací a dalších bezpečnostních znalostí,“ dodal Lawrence Pingree, ředitel výzkumu v Gartneru.

Ten zároveň uvedl, že v roce 2013 vyvstal nový trend „demokratizace“ bezpečnostních hrozeb, umožněný snadnou dostupností malwaru i infrastruktury pro spuštění pokročilých cílených útoků.

Tohle zvýšilo ostražitost firem, které by jinak považovaly zabezpečení jen za původce nákladů,“ doplnil Lawrence Pingree.

Regulace a cloud podpoří růst

Gartner dále uvádí, že v roce 2015 bude již 10 % produktů určených pro firemní bezpečnost dodáváno z cloudu. To bude měnit celkovou podobu trhu, neboť nižší ceny cloudových produktů podpoří jejich růst a poskytne jejich výrobcům nové příležitosti.

Zájem má být zejména v segmentu SMB, kde má v příštím roce využívat cloudové zabezpečení dokonce 30 % podniků.

Dalším zdrojem růstu mají být náročnější legislativní požadavky na ochranu dat například v regionech západní Evropy nebo Asie a Pacifiku.

Firmy budou hledat externí pomoc

Nové příležitosti najdou výrobci v segmentech SIEM (správy bezpečnostních informací a událostí) a DLP (prevence ztráty dat), stejně jako v rodících se technologií v bezpečnostní oblasti. U již vyspělých bezpečnostních technologií Gartner očekává vývoj v tom smyslu, že budou více nabízeny v rámci ucelených sad.

Do roku 2018 pak Gartner očekává, že většina firem bude využívat služeb specializovaých firem z oblasti ochrany dat, správy rizik nebo správy bezpečenostní infrastruktury. Nedostatečná schopnost firem v oblasti ochrany dat je přiměje oslovit externí konzultanty, kteří jim pomohou např. s vyhověním legislativě.

To se podle Gartneru děje již dnes a vede to ke globálnímu nárůstu poptávky po spravovaných bezpečnostních službách.

Poptávka po mobilní bezpečnosti až za tři roky

Gartner očekává rozšíření nástrojů pro zabezpečení mobilních zařízení až po roce 2016. Většina uživatelů necítí potřebu mít v telefonu nebo tabletu antivirový program a neexituje zvyk pořizovat si s novým zařízením i bezpečností produkt, jako u PC.

Podle Gartneru se tato situace změní až po roce 2016 a bude to mít zásadní vliv na celý trh spotřebitelských bezpečnostních produktů.

Zdroj: Gartner
Úvodní foto: © Kobes - Fotolia.com

Komentáře