Gartner: Globální prodej 3D tiskáren vyroste v roce 2016 o 108 %

Segment 3D tisku čeká podle Gartneru v období do roku 2020 silný růst a zvýšení počtu prodaných kusů z letošních 455 tisíc na 6,7 milionu. Analytici očekávají, že technologie bude expandovat i mimo současné oblasti jejich využití.

Gartner: Globální prodej 3D tiskáren vyroste v roce 2016 o 108 %Podle prognózy společnosti Gartner se v roce 2016 celosvětově prodá 455,7 tisíce 3D tiskáren, o 108 % více než v roce 2015. Masivní tempo růstu má sice v příštích letech zpomalit, přesto se však v roce 2020 podle Gartneru globálně prodá již 6,7 milionu těchto zařízení.

3D tisk, který byl ještě nedávno tržní nikou, pokračuje v rychlé transformaci ve všeobecně rozšířenou technologii, kterou využívají spotřebitelé i podniky po celém světě. Vývoj softwaru a hardwaru společně s rostoucí nabídkou spotřebního materiálu vede k růstu v obou segmentech,“ uvedl viceprezident Gartneru Pete Basiliere.

Gartner uvádí, že 3D tisk postupně překračuje hranice specializovaných odvětví. Uplatnění nachází při vytváření prototypů, vylepšování výrobních procesů i tisku konečných produktů. Analytici očekávají, že v budoucnu bude nasazení 3D tisku ještě rozmanitější a objeví se nové procesy a poskytovatelé. Výše uvedené oblasti však mají až do roku 2020 zůstat nejvýznamnějšími.

Z technologického hlediska mají až do roku 2020 tvořit největší část trhu tiskárny využívající extruzi, a to zejména díky své cenové dostupnosti. Silného růstu však mají dosáhnout také stereolitografická řešení, u kterých Gartner očekává rozšíření nabídky hardwaru i spotřebního materiálu.

Z regionálního hlediska pak Gartner očekává silné výsledky v Severní Americe a západní Evropě, ovšem nejvyšší tempo růstu v období do roku 2020 máme hledat na rozvinutých i rozvojových trzích v regionu Asie a Pacifiku.

Zdroj: Gartner
Úvodní foto: be3D.cz

Komentáře