Gartner: Globální nedostatek čipů přetrvá až do roku 2022

Odborníci nehýří optimismem – podle nich se aktuální polovodičová krize bude táhnout až téměř do poloviny příštího roku. Výrobci by ale měli pozorně sledovat klíčové indikátory, které o situaci napoví víc.

Gartner: Globální nedostatek čipů přetrvá až do roku 2022Společnost Gartner odhaduje, že celosvětový nedostatek polovodičů bude výrobce trápit i v průběhu letošního roku. Do normálu by se situace podle analytiků měla vrátit až v průběhu druhého čtvrtletí roku 2022.

Nedostatek polovodičů vážně naruší dodavatelský řetězec a v roce 2021 omezí výrobu mnoha typů elektronických zařízení. Slévárny zvyšují ceny destiček, což následně vede až ke zvyšování cen samotných zařízení,“ říká Kanishka Chauhan z Gartneru.

Analytická společnost uvádí, že kritický nedostatek se primárně projevil u zařízení pro správu napájení, zobrazovací zařízení a mikrokontroléry, vyráběných na starších uzlech v 8palcových slévárnách, které mají omezenou dodávku.

Nedostatek se nyní rozšířil i na další zařízení. Navíc existují kapacitní omezení a nedostatek pro substráty, lepení vodičů, pasivy, materiály a testování, které jsou všechny součástmi dodavatelského řetězce nad rámec výroby čipů.

Je nezbytné pečlivě sledovat vývoj

Analytici Gartneru doporučují, aby výrobci OEM závislí přímo nebo nepřímo na polovodičích podnikli čtyři klíčová opatření. Jde především o rozšíření viditelnosti dodavatelského řetězce a zaručení dodávek s doprovodným modelem nebo předinvesticemi.

Důležité je podle odborníků i pozorné sledování indikátorů, díky kterým budou moci v předstihu odhadovat vývoj situace. V neposlední řadě by měli adekvátně diverzifikovat dodavatelskou základnu.

Vzhledem k tomu, že současný nedostatek čipů je dynamická situace, je nezbytné pochopit, jak se neustále mění,“ vysvětluje Gaurav Gupta z Gartneru s tím, že je vhodné sledovat například kapitálové investice či index zásob.

Zdroj: Gartner
Úvodní foto: © Gordon Bussiek - Fotolia.com

Komentáře