Gartner: Globální nedostatek čipů přetrvá až do druhého kvartálu 2022

Problémy s polovodiči zasáhly takřka všechny výrobce elektroniky. Analytici se nicméně domnívají, že situace bude v druhé polovině příštího roku již pod kontrolou.

Gartner: Globální nedostatek čipů přetrvá až do druhého kvartálu 2022Společnost Gartner naznačuje, že celosvětový nedostatek polovodičů se přenese i do následujícího roku. Dodávky by se měly na normální úroveň dostat nejdříve ve druhém čtvrtletí 2022.

Nedostatek polovodičů vážně narušuje dodavatelský řetězec a omezuje výrobu mnoha typů elektronických zařízení,“ vysvětluje Kanishka Chauhanová z Gartneru s tím, že ruku v ruce s problémy jde i zvyšování cen.

Nedostatek čipů podle analytiků v první řadě zasáhl zařízení jako je správa napájení, zobrazovací zařízení a mikrokontroléry, vyrobených na starších uzlech v 8palcových slévárnách, které mají omezenou nabídku.

Problém se nyní rozšířil na další zařízení, a situaci nenahrávají ani kapacitní omezení a nedostatek enzymů, drátěných spojů, pasiv, materiálů a testování, které jsou součástí dodavatelského řetězce mimo továrny na výrobu čipů.

Gartner v tomto kontextu doporučuje, aby výrobci OEM závislí přímo nebo nepřímo na polovodičích rozšířili viditelnost dodavatelského řetězce, garantovali dodávky prostřednictvím předinvestic, pozorně sledovali klíčové parametry pro vývoj trhu a diverzifikovali dodavatelskou základnu.

Graf – Prognóza vývoje zásob polovodičů

Graf – Vývoj zásob polovodičového řetězce

Zdroj: Gartner

Úvodní foto: © Gordon Bussiek - Fotolia.com

Komentáře