Gartner: Dvě třetiny organizací v souvislosti s covidem zachovaly nebo zvýšily výdaje na AI

Organizace mají zájem o nasazování umělé inteligence; většina dotázaných se však nachází teprve v přípravné či pilotní fázi. Často mají obavy o zabezpečení a soukromí.

Gartner: Dvě třetiny organizací v souvislosti s covidem zachovaly nebo zvýšily výdaje na AIPrůzkum společnosti Gartner provedený v září 2020 mezi dvěma stovkami obchodních a IT profesionálů odhalil, že 24 % organizací v souvislosti s pandemií koronaviru zvýšilo výdaje na umělou inteligenci (AI).

Více než dvě pětiny (42 %) organizací pak investice ponechaly ve stejné výši. AI chtějí podle průzkumu využívat především k optimalizaci výdajů, vylepšení zákaznické zkušenosti a retence i zvýšení tržeb.

Celkem 75 % respondentů plánuje v následujících šesti a devíti měsících spustit nebo pokračovat v nasazování iniciativ využívajících umělou inteligenci. Největší překážkou je však dle Gartneru efektivní proměna investic do obchodní hodnoty.

Vrásky dělají obavy o zabezpečení

Bezmála čtyři pětiny (79 %) dotázaných uvedly, že jsou v nasazování projektů s AI v plánovací či pilotní fázi, zatímco jen 21 % organizací se s aplikací umělé inteligence do provozu dostalo do pokročilejších fází.

Gartner nicméně naznačuje, že problémem není nedostatek talentu. Průzkum společnosti z přelomu listopadu a prosince 2019 odhalil, že jen 7 % respondentů se domnívá, že nasazování umělé inteligence v jejich organizaci brzdí omezené znalosti v oblasti AI.

Za větší překážku považují obavy o zabezpečení a soukromí či složitost integrace prvků umělé inteligence do stávající podnikové infrastruktury.

Zdroj: Gartner

Úvodní foto: @ Laurent - Fotolia.com

Komentáře