Gartner: Drtivá většina podniků očekává nárůst útoků, třetina však nemá vlastní experty

Celkem 95 % z více než tří tisíc IT ředitelů, kteří se zúčastnili nedávné studie Gartneru, očekává nárůst výskytu kybernetických útoků. Situaci nepřispívá nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců ani expanze podniků do nových oblastí.

Gartner: Drtivá většina podniků očekává nárůst útoků, třetina však nemá vlastní expertySpolečnost Gartner ve svém nedávném průzkumu narazila na pozoruhodný rozpor. Ačkoliv 95 % oslovených CIO očekává v příštích třech letech nárůst kybernetických útoků, pouze 65 % organizací využívá služby bezpečnostních expertů.

Průzkum, který je založen na odpovědích 3,1 tisíce IT ředitelů z 98 zemí celého světa, dále ukázal, že pouze 35 % oslovených organizací má nasazenou nějakou formu digitálního zabezpečí, přičemž dalších 36 % je přinejmenším ve stádiu plánování či testování.

Gartner v této souvislosti upozorňuje na dvě skutečnosti. Tou první je, že pouhé navýšení bezpečnostního rozpočtu samo o sobě nepřinese zlepšení situace. Tou druhou je pak přetrvávající a všeobecně dobře známý nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

Zvrácení průkopníci a nové příležitosti k útoku

Vedoucí výzkumu Rob McMillan dodává, že kybernetiční zločinci „svým zvráceným způsobem představují digitální průkopníky, kteří hledají a nacházejí nové cesty, jak využít velká data a web-scale technologie pro útoky a krádeže dat “.

Třetí špatnou zprávou jsou pak nejčastější obchodní priority pro rok 2018. Většina podniků se chce letos zaměřit na růst obratu a získání vyššího tržního podílu, což se mnohdy neobejde bez expanze aktivit. Širší aktivity však zároveň představují širší možnosti útoku.

Gartner dodává, že CIO nemá šanci ochránit svou organizaci před vším. Podniky by proto měly podle analytiků investovat do bezpečnostních řešení cíleně a s přihlédnutím ke svých byznysovým prioritám. Samozřejmostí by měl být také rozvoj dovedností současných zaměstnanců.

Zdroj: Gartner
Úvodní foto: (c) Gorodenkoff - Fotolia.com

Komentáře