Gartner: Ceny PC se v roce 2015 vlivem silného dolaru zvednou až o 10 %

Silný dolar si má vybrat svou daň v podobě dražších PC. To, jaká bude reakce podniků i spotřebitelů, je nasnadě - odloží nákupy, případně sáhnou po levnějším modelu.

Gartner: Ceny PC se v roce 2015 vlivem silného dolaru zvednou až o 10 %Analytici společnosti Gartner očekávají, že nepříznivý kurz místních měn vůči dolaru způsobí během roku 2015 růst cen PC na vybraných trzích, zejména v Evropě a Japonsku. Ceny mají vyrůst až o 10 %.

Zvýšení ceny dolaru oproti většině měn už se začíná projevovat v hospodářských výsledcích firem. Výrobci PC, kteří prodávají v eurozóně a Japonsku, kde se kurzy měn propadly od začátku roku 2015 až o 20 %, nemají na výběr a budou muset zvednout ceny, aby si udrželi zisk,“ řekl Ranjit Atwal, ředitel výzkumu v Gartneru.

Pokles „dolarizovaných“ zisků sice podle Atwala může být částečně vyrovnán mírným poklesem cen komponentů, přičemž výrobci mohou reagovat i prodejem PC s nižšími parametry, ale v každém případě dojde ke snížení marží.

Podniky i spotřebitelé odloží nákupy, nebo koupí levnější modely

Gartner zároveň vypracoval prognózu chování spotřebitelů a podniků v reakci na novou situaci. Není překvapením, že „odvetou“ za vyšší ceny bude zejména nákup levnějších systémů, případně prodloužení cyklů.

Spotřebitelé rozhodující se podle ceny (zařízení do 500 dolarů) budou podle Gartneru reagovat nákupem levnějších modelů. Tito spotřebitelé podle Gartneru tvoří 30 % nakupujících.

Spotřebitelé, pro které je zásadní hodnota (modely od 500 do 800 dolarů) budou podle prognózy reagovat odložením nákupů nových zařízení. Podle Gartneru tvoří 40 % nakupujících.

Spotřebitelé, kteří se rozhodují podle výkonu a vlastností (zařízení nad 800 dolarů) se podle Gartneru rozhodnou nákup nového zařízení mírně oddálit a jinak se se zvýšením cen smíří.

U podniků pak Gartner očekává, že místo nákupu levnějších modelů rovněž prodlouží cykly obnovy, a to až o půl roku. Rozpočty na nové PC pak raději využijí na nákup softwaru nebo IT služeb.

Toto má platit zejména pro velké organizace, zatímco v segmentu SMB Gartner očekává nákup levnějších spotřebitelských modelů místo podnikových.

Zdroj: Gartner
Úvodní foto: © improvize - Fotolia.com

Komentáře