Gartner: Apple v roce 2017 prodá více zařízení s iOS a macOS než kolik se prodá PC

Boj o druhé místo v žebříčku počtu prodaných zařízení podle operačních systémů má v roce 2017 vyhrát Apple. Prodej iPhonů, iPadů a Maců má v letošním roce překonat počet prodaných zařízení s operačním systémem Windows.

Gartner: Apple v roce 2017 prodá více zařízení s iOS a macOS než kolik se prodá PCSpolečnosti Apple podle prognózy analytiků z Gartneru v roce 2017 předběhne Microsoft ve statistice prodaných zařízení z hlediska operačních systémů. Jinými slovy – zařízení běžících na systémech iOS macOS se má letos prodat více než zařízení s Windows.

V roce 2016 se podle Gartneru prodalo 260 zařízení s Windows a 248 milionů zařízení s operačními systémy od Applu. Jenže zatímco prodej „jablíčkových“ zařízení má letošním i přístím roce růst, prodej zařízení s Windows má letos poklesnout a v dalších letech stagnovat.

V letošním roce se podle Gartneru prodá 252 milionů zařízení s Windows, což by představovalo 3% meziroční pokles. V roce 2018 se jich má prodat 253 milionů a v roce 2019 pak 257 milionů. Jestliže měl Microsoft nad Apple v roce 2016 náskok 12 milionů zařízení, v roce 2019 má naopak Apple vést o 27 milionů.

Microsoft má na rozdíl od Applu velkou nevýhodu v tom, že výsledky prodeje Windows téměř zcela závisí na vývoji trhu PC. Ten se v posledních letech nachází v neutuchajícím propadu, byť se podle samotného Gartneru v roce 2018 vrátí k mírnému růstu .

Buď jak buď, Apple a Microsoft budou soutěžit pouze o druhé místo. Drtivá většina koncových zařízení totiž běží na Androidu.

Obr. 1 – Vývoj prodeje zařízení podle operačních systémů

Gartner - koncová zařízení Apple/Microsoft

Zdroj: Gartner, IDG News Service

Úvodní foto: Apple

Komentáře