Gartner: 82 % vedoucích pracovníků plánuje zachovat možnost práce na dálku

Bezmála polovina zaměstnavatelů má v plánu povolit práci na dálku na plný úvazek. Více než pokles produktivity jim ovšem dělá starosti narušení firemní kultury.

Gartner: 82 % vedoucích pracovníků plánuje zachovat možnost práce na dálkuZ průzkumu společnosti Gartner mezi 127 vedoucími pracovníky ve firmách z celého světa vyplynulo, že celkem 82 % respondentů má v úmyslu zavést možnost občasné práce z domova i po návratu zaměstnanců do kanceláří.

Téměř polovina (47 %) dotázaných uvedla, že má v úmyslu zaměstnancům umožnit práci na dálku na plný úvazek. Některé organizace podle průzkumu plánují zavést flexibilní pracovní dny, jiné zase flexibilní pracovní hodiny.

Pandemie covid-19 spustila experimentální práci na dálku napříč organizacemi,“ říká Elisabeth Joyceová z Gartneru. „Vedoucí pracovníci v rámci reorganizace pracovišť čím dál častěji uvažují o trvalém zavedení práce na dálku.“

Pojďme se vídat méně často

Organizace, které znovu otevírají své kanceláře, zároveň zavádějí řadu bezpečnostních opatření. Mezi ně patří například omezení osobních setkávání (94 %) a distribuce roušek a dezinfekčních prostředků na ruce (91 %).

Klíčovým úkolem pro vedoucí pracovníky v současné době není řízení vzdálené pracovní síly, ale řízení hybridní pracovní síly,“ doplňuje Joyceová. „Přestože homeoffice není ani zdaleka nový fenomén, jeho rozšíření změní způsob spolupráce.“

Častým tématem je v tomto kontextu produktivita – jejího snížení se ovšem obává jen 13 % respondentů. Přestože 61 % dotazovaných zavedlo častější kontrolu zaměstnanců, 29 % uvádí, že ke sledování produktivity na dálku nepřijímá žádná opatření.

V necelé třetině (30 %) respondentů nicméně vzbuzuje obavy zachování firemní kultury. Celkem 13 % má starost, že mezi pracovníky z domova a v kanceláři vznikne hluboký rozkol.

Zdroj: Gartner
Úvodní foto: maryviolet / stock.adobe.com

Komentáře