Futuresource: Začíná expanze hlasových asistentů, letošní rok rozhodne o vítězích

Prognóza společnosti Futuresource počítá s výrazným rozmachem technologie hlasových asistentů nejen coby uživatelského rozhraní, ale také jako základního stavebního prvku chytrých domácností.

Futuresource: Začíná expanze hlasových asistentů, letošní rok rozhodne o vítězíchSpolečnost Futuresource ve své nové studii Voice Assistants in Consumer Electronics uvádí, že si hlasoví asistenti nacházejí cestu do rostoucího počtu spotřebitelských zařízení a v důsledku toho se do tří let zařadí mezi hlavní uživatelská rozhraní.

V roce 2017 se podle Futuresource prodalo „jen“ necelých 50 milionů zařízení s hlasovými asistenty, z čehož polovinu tvořily chytré reproduktory. Hlasové technologie od Amazonu, Googlu, Microsoftu a Applu však začínají pronikat i do dalších segmentů.

Rozvoj už není za dveřmi, nýbrž vchází

Futuresource konkrétně jmenuje herní konzole, chytré televize nebo přehrávací zařízení, ale také nositelnou elektroniku v čele se sluchátky. Počet celosvětově prodaných nositelných zařízení s hlasovými asistenty má již v roce 2021 překonat hranici 100 milionů.

Chytré reproduktory zůstávají podle Futuresource unikátní kategorií díky tomu, že jako jediné nabízejí skutečně vzdálené ovládání – ostatní zařízení vyžadují přinejmenším částečnou formu kontaktu s uživatelovým tělem.

V roce 2018 se má technologie „pravého“ vzdáleného ovládání výrazně rozšířit, stejně jako celková škála zařízení podporujících hlasové asistenty, ať se bude jednat o telefony, domácí centra, bezdrátová síťová zařízení, sluchátka a další.

Příštích šest kvartálů rozhodne o vítězích

Futuresource uvádí, že rok 2018 bude obecně zásadním obdobím z hlediska implementace hlasových asistentů. Trh se má proměnit v bitevní pole výrobců, kteří se budou snažit získat či udržet dostatečný tržní podíl.

Analytici se totiž domnívají, že výrobci, kteří se neuchytí během příštích 12 až 18 měsíců, půjdou z kola ven. OEM partneři a poskytovatelé služeb budou sice napřed vyčkávat, ale poté se začnou obracet na ty výrobce, kteří si během nadcházejícího divokého rozvoje utrhnou největší část trhu.

V dlouhodobějším výhledu pro rok 2027 pak Futuresource očekává, že hlasoví asistenti dosáhnout pozice primárního uživatelského rozhraní a stanou se zásadní, ba možná dokonce základní součástí chytrých domácností. Ale nepředbíhejme...

Zdroj: Futuresource
Úvodní foto: IDG News Service

Komentáře