Futuresource: Evropský trh chytrých telefonů vyrostl v roce 2014 o 14 %

Trh tabletů rostl taktéž o 14 %, v regionu východní Evropy dokonce o 24 %.

Futuresource: Evropský trh chytrých telefonů vyrostl v roce 2014 o 14 %Společnost Futuresource Consulting zveřejnila výsledky evropského trhu chytrých telefonů a tabletů v roce 2014 spolu s prognózou dalšího vývoje v nejbližších letech.

Podle těchto údajů se v regionu Evropy za celý loňský rok prodalo 200 milionů chytrých telefonů, což představuje 14% nárůst oproti roku 2013.

V regionu východní Evropy zaznamenáváme bublinu růstu trhu chytrých telefonů, způsobenou malou penetrací v řadě zemí této oblasti. Nejsou to však jen dobré zprávy – už v roce 2015 očekáváme zpomalení, neboť Rusko, největší trh oblasti, postihne rostoucí ekonomická nejistota,“ uvedla analytička Futuresource Anjalie Rajkumarová

Futuresource si u chytrých telefonů dále všímá pokračujícího duopolu Samsungu a Applu v regionu Evropy, navzdory mírnému poklesu společného tržního podílu těchto společností. Podíl naopak vyrostl Microsoftu.

Podobně jako další analytici, i Futuresource hovoří o polarizaci trhu na prémiové a levné modely. Průměrná prodejní cena chytrého telefonu v Evropě v důsledku toho během roku 2014 vyrostla.

Podobným tempem jako chytré telefony rostl i trh tabletů, u kterých však Futuresource upozorňuje na to, že na klíčových trzích došlo k nasycení dřív než se očekávalo.

V roce 2015 má trh začít zpomalovat a již v roce 2017 má začít meziročně klesat. Ve východní Evropě však trh rostl o 24 %.

I v segmentu tabletů pak evropskému trhu dominují Apple a Samsung, které dohromady drží více než polovinu trhu.

Zdroj: Futuresource

Úvodní foto: © Scanrail - Fotolia.com

Komentáře