Evropa v datech: Čeští spotřebitelé i firmy výrazně podceňují kybernetickou bezpečnost

Závěry projektu Evropa v datech poukazují na výrazné nedostatky v povědomí a přístupu českých spotřebitelů i firem ke kybernetické bezpečnosti. Jen v osmi zemích světa se například nachází více nezabezpečených IP kamer.

Evropa v datech: Čeští spotřebitelé i firmy výrazně podceňují kybernetickou bezpečnostČeši podle zjištění projektu Evropa v datech podceňují rizika kyberkriminality. Četnost útoků v posledních letech několikanásobně vzrostla, ale povědomí Čechů o tom, že se mohou stát jejich obětí, je jedna z nejnižších mezi evropskými národy.

Podle Eurobarometru sice 81 % Čechů v roce 2017 označilo kyberkriminalitu za hrozbu, jenže menší význam už jí přikládali jen obyvatelé pěti dalších zemí EU. Například ve Finsku ji za závažnou hrozbu označilo 96 % lidí.

Češi a Slováci také nejméně věří tomu, že s častějším používáním internetu narůstá riziko, že se stanou obětí kybernetického zločinu. Zatímco ve zmíněném Finsku tuto hrozbu vnímalo výrazných 94 % respondentů, v ČR si to myslelo 72 % oslovených a v SR jen 71 %.

Chráníme počítače, na ostatní zapomínáme

Nedostatečné povědomí o kybernetických rizicích se podle zjištění projektu bohužel netýká pouze spotřebitelů, ale také komerční sféry. Digitalizace přináší do podniků stále vyšší počet připojených zařízení, ale část firem se je dosud nenaučila chránit.

Stále existuje mnoho firem, které si neuvědomují, že do sítě nezapojují jen notebooky. Pokud nedokážou zajistit ani jednoduché zabezpečení, budou pro sofistikované útoky snadným cílem,“ varuje Milan Habrcetl ze společnosti Cisco.

Totéž pak platí pro nové kategorie zařízení v rámci internetu věcí. Data, která tato zařízení sbírají a sdílejí, mohou útočníkům v případě nedostatečného zabezpečení výrazně usnadnit „práci“, a to celou řadou způsobů.

„Bezpečnost internetu věcí je často podceňována. Představte si ale situaci, kdy hacker napadne kameru, termostat, alarm nebo chytrý zámek od bytu,“ podotýká Marek Jílek, konzultant oddělení Risk Advisory ve společnosti Deloitte.

Lídři v nedbalosti

S ohledem na výše uvedení snad ani nepřekvapí, že podle serveru Insecam.org, který eviduje nezabezpečené IP kamery, se v České republice nachází zhruba 400 kamer, jejichž přenos lze volně sledovat na internetu. To je deváté nejvyšší číslo na světě.

Nezabezpečené kamery jsou i ve firmách, prodejnách, restauracích, skladištích nebo areálech průmyslových podniků či zábavních center,“ upozorňuje Adéla Denková z projektu Evropa v datech.

Na nejvíce kamer se lze napojit v USA, druhé místo patří Japonsku a třetí Itálii, což jsou státy s mnohonásobně větší rozlohou a obyvatelstvem. V sousedním Německu se nezabezpečených kamer nachází zhruba o sto více než u nás při osminásobné populaci.

Zdroj: Evropa v datech
Úvodní foto: (c) Gorodenkoff - Fotolia.com

Komentáře