Eset: V Česku řádí phishingová kampaň namířená na uživatele iPhonů

Pokud jsou přihlašovací údaje zadány, hrozí ztráta kontroly nad zařízením i osobních informací, souborů a dat. Počet zařízení, která se stala cílem útočníků, odhadují analytici Esetu podle dostupných dat na jednotky tisíc.

Eset: V Česku řádí phishingová kampaň namířená na uživatele iPhonůSpolečnost Eset informuje, že uživatelé mobilních telefonů iPhone od společnosti Apple jsou v posledních dnech cílem rozsáhlé phishingové kampaně.

Z několika českých telefonních čísel jsou podle bezpečnostnoích expertů rozesílané SMS zprávy, ve kterých je uživatel nabádán k aktualizaci přihlašovacích údajů do služby Apple ID prostřednictvím falešné přihlašovací stránky.

V SMS zprávách, které přichází uživatelům v České republice, je uvedeno upozornění, že zařízení, tedy mobilní telefon, bylo z bezpečnostních důvodů uzavřeno, a že je nutné resetovat heslo,“ říká Jiří Kropáč, bezpečnostní analytik ze společnosti Eset.

Obezřetnost na prvním místě

Prostřednictvím přiloženého odkazu, který parazituje na legitimní adrese, se uživatel dostane na phishingovou stránku, která poměrně věrohodně imituje tu pravou,“ dodává. Útočníci podle něj využívají účinných technik sociálního inženýrství, v tomto případě apel na strach a naléhavost situace.

Pokud by uživatel své přihlašovací údaje zadal, je zde významné riziko, že dojde k jejich odcizení. Následkem toho může přijít o svá soukromá data, jako jsou fotky a jiné soubory, ale kromě toho útočník získá přístup i k elektronické poště, záznamům v kalendáři, cloudovému úložišti a dalším,“ vysvětluje Kropáč.

V případě, že uživatel již údaje zadal, nebo si není jistý, zda tak v minulosti neučinil, doporučuji se obrátit přímo na webové stránky podpory společnosti Apple. V rámci prevence doporučujeme nastavit dvoufaktorovou ochranu přihlášení,“ uzavírá.

Zdroj: Eset
Úvodní foto: James Thew @Fotolia.com

Komentáře