Eset: Útočníci na konci roku 2020 používali nové postupy, jak vydírat napadané firmy

Česko v závěru roku podle Esetu patřilo mezi nejzranitelnější země v oblasti útoků na služby vystavené do internetu. Odborníci proto doporučují se na jejich bezpečnost zaměřit.

Eset: Útočníci na konci roku 2020 používali nové postupy, jak vydírat napadané firmySpolečnost Eset zveřejnila analýzu vývoje malware za poslední čtvrtletí roku 2020. Objevily se první spamy zneužívající vakcíny nebo nové postupy na vydírání infiltrovaných firem. U většiny typů malware je nicméně podle analytiků vidět klesající trend.

Bezpečnostní společnost uvádí, že v závěru roku o pětinu ubylo e-mailových rizik. Nejvýraznější koncentrace škodlivých e-mailů zachytili analytici v polovině listopadu a v prosinci, kdy útočníci zneužívali boom předvánočních akcí nebo Black Friday.

Malware se podle odborníků šířil infikovanými přílohami, ty útočníci vydávali za faktury, logistické dokumenty, potvrzení objednávek, notifikace z bank nebo za zprávy související s pandemií covidu-19.

Webové hrozby mírně klesají

V minulém čtvrtletí jsme zachytili první spamy, které jako vějičku používaly vakcínu. Zachytili jsme například e-maily s předmětem: Vakcína Pfizer: 11 věcí, které musíte vědět. Tyto zprávy šířily malware,“ popisuje Robert Šuman, vedoucí výzkumného pražského centra Esetu.

V České republice podle něj zatím takové zprávy nejsou, ale lze očekávat nárůst podobných podvodů, alespoň do doby, než se lidé přestanou o toto téma zajímat.

Eset dále odhalil, že pokračoval klesající trend v objemu webových hrozeb. Celkově jich analytici detekovali o 23 % méně. Mírné navýšení nastalo na konci listopadu, kdy útočníci zneužili období předvánočních nákupů.

V tomto období detekční nástroje Esetu blokovaly 8,5 milionů webových hrozeb denně, mezi tyto hrozby patřily zejména online podvody, stránky obsahující malware a phishing.

V ČR krade spyware hesla, v zahraničí vyhledává antivir

Pokles o pětinu zaznamenali analytici i v případě spyware, který dokáže odcizit nějaký typ uživatelských dat. V Česku se nicméně jedná o dlouhodobě dominantní hrozbu.

V Česku jsou cílem spyware především přihlašovací údaje uživatelů, například celosvětově nejvýraznější hrozba HoundRat sbírá spíše technické informace o daném zařízení, například typ verze operačního systému, typ prohlížeče, přítomnost antiviru a podobně,“ říká Šuman.

Stále roste počet útoků na služby vzdáleného připojení

Experti stále pozorují rostoucí trend v útocích na služby pro práci na dálku, jako služby RDS (služby vzdálené plochy), VPN (virtuální privátní síť) brány, webové či poštovní servery – v praxi jde o nástroje, které umožňují pracovat na dálku.

Počet unikátních zařízení, která hlásily pokusy o prolomení služby RDS, podle Esetu vzrostl v minulém čtvrtletí o 17 %. Pokles ukazují data jen v době okolo Vánoc, tedy v době pracovního volna. Zranitelné mohou být i VPN brány.

Celkově jsme detekovali 29 miliard pokusů o prolomení RDP, respektive RDS. Nejčastěji ve Spojených státech, Polsku, Španělsku, Rusku, Německu, Británii a České republice. V tuto chvíli nelze přesně určit, proč je Česko pro útočníky tolik zajímavé,“ uvádí Šuman.

Svědčí o tom i nárůst detekcí ransomware a penetračních průniků. Je možné, že jen našli dost zranitelných míst. Apeloval bych proto na všechny instituce, aby zabezpečení bodů vystavených do internetu nepodceňovali,“ dodává.

Tvůrci ransomwaru používají nové taktiky vydírání

Eset rovněž informuje, že objem ransomwarových útoků klesal postupně v průběhu celého roku, ve čtvrtém čtvrtletí klesl o 4 %. Naprostá většina z detekovaných kódů se šířila masově distribuovanými e-maily, objem masově šířených útoků však v průběhu roku klesl o 35 %.

Podle expertů mezi útočníky stoupá popularita cílených útoků. Nejčastějším ransomware po celém světě zůstal WannaCryptor (známý také jako WannaCry), jenž využívá několik let starou zranitelnost, na kterou existuje bezpečnostní aktualizace.

Minulé čtvrtletí dle Esetu přineslo také novou metodu, jak na útok mohou útočníci upozornit: tou je tzv. print bombing, kdy všechny dostupné tiskárny v síti oběti začnou tisknout žádost o výkupné, a to včetně pokladních tiskáren na účtenky.

Na konci roku rostl počet malwaru k těžbě kryptoměn

V listopadu podle společnosti začala opět růst hodnota bitcoinu, v reakci na to mírně přibylo detekcí podvodů a útoků, které s kryptoměnami souvisí. Například objem malwaru, který nelegálně těží kryptoměny na zařízení uživatele se zvýšil o 4 %.

Ačkoli se může zdát, že malware těžící kryptoměny nepředstavuje vážnou hrozbu, není dobré jej podceňovat. Krom vytížení výpočetního výkonu počítače, v sobě může skrývat další nebezpečnější škodlivý kód,“ uzavírá Šuman.

Zdroj: Eset
Úvodní foto: James Thew @Fotolia.com

Komentáře