Eset: Počítače značky Apple nejčastěji ohrožuje reklamní malware

Analytici v zařízeních na platformě macOS v Česku nejčastěji detekují adware. Ten podle kyberbezpečnostní společnosti může dále stáhnout vážnější škodlivé kódy nebo vést uživatele na podvodné stránky.

Eset: Počítače značky Apple nejčastěji ohrožuje reklamní malwareSpolečnost Eset na základě své pravidelné statistiky informuje, že kybernetické hrozby hrozby se navzdory zažitým představám nevyhýbají ani zařízením Apple s operačním systémem macOS. 

V květnu je podle analytiků nejčastěji ohrožoval adware, neboli škodlivý kód, který šíří nevyžádanou reklamu. Mezi nejčastější detekce proniknul také malware, který se zaměřuje na těžbu kryptoměn pomocí výpočetního výkonu zařízení oběti.

V případě platformy macOS se mnohdy setkáváme s názorem, že je bezpečná, což ale bohužel již delší dobu není pravda a potvrzují to i aktuální vyjádření zástupců společnosti Apple,“ upozorňuje Jiří Kropáč, vedoucí brněnského viruslabu společnosti Eset.

Obecně platí přímá úměra mezi popularitou operačního systému a aktivitou útočníků. Uživatelé by proto měli věnovat důkladnou pozornost zabezpečení svého zařízení včetně instalace bezpečnostního softwaru,” dodává.

Rizikem je zejména adware

Kyberbezpečností společnost upřesňuje, že za detekcí v České republice stál malware Bundlore. Jedná se o tzv. on-line installer, tedy kód, který kromě legitimní aplikace stahuje i reklamní či jinak sponzorovaný obsah.

Tento obsah, většinou ve formě další aplikace nebo doplňku internetového prohlížeče, bude následně uživateli zobrazovat nevyžádanou inzerci, která přináší útočníkům zisk.

Dominance adwaru nás nepřekvapuje. Jedná se o poměrně jednoduchý monetizační model, jak mohou útočníci své aktivity zpeněžit. Při pohledu na globální statistiky se potvrzuje předpoklad, že situace v Česku kopíruje trendy ve světě,“ popisuje Kropáč.

Na druhém místě skončil malware Pirrit, což je adware, který stahuje sponzorovaný obsah, a to prostřednictvím škodlivého kódu nebo nelegitimního rozšíření v prohlížeči. Velmi podobně se podle Esetu chová i třetí nejčastěji detekovaný malware MaxOfferDeal.

Důvěřuj, ale prověřuj

Kropáč podotýká, že i z těchto závěrů je patrné, že malware pro platfomu macOS je velice podobný tomu pro ostatní platformy. V rámci statistik detekcí převažuje adware a malware pro těžbu kryptoměn, výjimkou není ale ani například ransomware.

Nutno ale říci, že s ohledem na architekturu macOS je zde menší destrukční potenciál než například Windows. To ale rozhodně není důvod pro absolutní rezignaci na jakoukoliv snahu o ochranu zařízení,“ uzavírá Kropáč.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu macOS za květen 2021:

  1. OSX/Adware.Bundlore application (29,79 %)
  2. OSX/Adware.Pirrit  application (27,66 %)
  3. OSX/Adware.MaxOfferDeal application (10,64 %)
  4. OSX/CoinMiner trojan (6,38 %)
  5. OSX/Adware.Synataeb application (6,38 %)

Zdroj: Eset
Úvodní foto: © vege - Fotolia.com

Komentáře