Eset: Pětina Čechů ukládá citlivé firemní informace na nezabezpečená paměťová média

Paměťová média podle Esetu chrání jen 30 % lidí. Zaměstnanci, kteří ukládají data na nezabezpečené disky, konají v rozporu s GDPR; polovina pracovníků ale neví, jak důvěrná firemní data šifrovat.

Eset: Pětina Čechů ukládá citlivé firemní informace na nezabezpečená paměťová médiaPrůzkum společností Eset a Seznam.cz odhalil, že celkem 93 % Čechů používá alespoň někdy externí paměťové zařízení. Téměř pětina však takto ukládá i citlivé firemní informace a to přesto, že jen minimum z paměťových disků je zabezpečeno.

Eset uvádí, že popularita externích hard disků nebo flash disků spíše stagnuje. V roce 2017 je pravidelně používalo 84 % Čechů, v roce 2018 82 % a letos jen 78 %. Naopak se meziročně o tři procenta zvýšil počet lidí, kteří využívají cloudová úložiště (celkem na 42 %).

Společnost dodává, že cloud nejvíce využívají mladí lidé do 25 let (62 %), naopak lidé nad 45 jim spíše nedůvěřují (25 %). „S výjimkou cloudových úložišť jsme zaznamenali pokles u všech paměťových zařízení. To s ohledem na bezpečnost vítám,“ říká Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky Esetu.

Dvořák upozorňuje, že externí pevné disky a flash disky většina majitelů nijak nezabezpečí. Naopak provozovatelé cloudových úložišť zajištují ochranu dat šifrováním minimálně při jejich přenosu do úložiště, často i při jejich uložení.

Na flash discích ukládáme i důvěrné obchodní informace

Průzkum naznačil, že již zmíněné externí disky si chrání jen 29 % jejich majitelů. Mezi nejběžnější způsoby zabezpečení patří tzv. fyzické zabezpečení disku před odcizením (11 %), softwarové šifrování (10 %), hardwarové šifrování (9 %) a ochrana přístupu pomocí hardwarového klíče (5 %).

Eset uvádí, že nejčastěji lidé na flash disky ukládají svá soukromá data, ale ve velké míře i ta firemní (43 %). Téměř pětina Čechů dokonce na discích přenáší i citlivé obchodní informace. Disk s důvěrnými daty ale zašifruje jen 18 % zaměstnanců.

V momentě, kdy budete přenášet osobní údaje na přenosném médiu a nepodniknete přitom náležitá opatření k jejich ochraně, konáte tak v rozporu s GDPR a vystavujete tak sebe, svého zaměstnáváte, ale hlavně zpracovávané osobní údaje nebezpečí,“ upozorňuje Dvořák.

Z dat Esetu plyne, že většina lidí považuje šifrování za složité, či neví, jak na něj. Dvořák proto apeluje na firmy, aby se věnovaly edukaci řadových zaměstnanců a poskytly jim softwarové nástroje na šifrování.

Zdroj: Eset
Úvodní foto: aloha @Fotolia.com

Komentáře