Eset: Objem malwaru celosvětově klesá, ale přibývá útoků na hesla

Globálně objem malwaru klesal, výjimkou byl spyware a útoky na kryptoměny. Útočníci podle Esetu nepolevili ani v pokusech o prolomení práce na dálku.

Eset: Objem malwaru celosvětově klesá, ale přibývá útoků na heslaSpolečnost Eset zveřejnila zveřejnila analýzu vývoje malwaru za první čtyři měsíce roku 2021. Z ní vyplývá, že pokračoval klesající trend v objemu malwaru, přibylo ale útoků na držitele kryptoměn a také na přihlašovací údaje.

Na začátku letošního roku podle bezpečnostní společnosti ubylo webových hrozeb o necelou třetinu v porovnání s posledními měsíci roku 2020, stejný trend byl patrný ve všech sledovaných podkategoriích.

Nejvíce klesly detekce scamů, tedy podvodných e-mailů a stránek, které ale neobsahují malware jen manipulativní informace. Nejmenší pokles zachytili analytici z Esetu u phishingu, jehož cílem je vylákat citlivé údaje.

Běžným typem webového podvodu je homoglyfový útok. V takovém případě útočník zamění velmi podobné znaky, aby adresa podvodného webu vizuálně připomínala nějakou legitimní značku či stránku,“ popisuje Robert Šuman, vedoucí pražského výzkumného centra Esetu.

Lidské oko rozdíl prakticky nepozná, počítač ano. Nejčastěji falešné stránky imitovaly přihlášení k portálu online směnárny kryptoměn Blockchain, internetbankingu Erste Bank či e-mailové službě Hotmail,“ upřesňuje

Počet e-mailových hrozeb zůstává konstantní

Eset zjisil, že počet e-mailových hrozeb se mezi lednem a dubnem prakticky nezměnil. Analýza předmětů infikovaných e-mailů prokázala, že ve třetině případů vydávali útočníci malware za platební dokumenty – faktury, potvrzení objednávek či nákupů.

V 17 % případů šlo o falešnou bankovní komunikaci, v 8 % o smyšlené obchodní nabídky a v 7 % o fiktivní oznámení o přepravě. Dříve populární koronavirová tématika se vyskytovala jen v 0,1 % škodlivých e-mailů.

Útočníci podle kyberbezpečnostních expertů šířili malware přílohami, zejména pak spustitelnými soubory .exe (68 %), různými skripty (16 %) a dokumenty ze sady nástrojů Office (8 %).

Česko i svět čelí útokům na hesla

Oproti jiným hrozbám podle analýzy narostl o 32 % objem malwaru, jehož cílem je odcizit uživatelská hesla. Ve světě i v České republice útočily stejné typy škodlivého kódu. Jde zejména o Spy.Agent.AES (známý také jako Agent Tesla), Formbook a Fareit.

V Česku je dle Esetu počet detekcí těchto typů malware stabilní a výrazně neroste. Nejvíce případů experti zachytili v Turecku, Španělsku, Japonsku a Polsku.

Tento spyware funguje podle jednotného modu operandi. Kód i jeho distribuci je možné zakoupit na černém trhu jako službu. I to je důvod, proč se celosvětově jedná o tak rozšířenou hrozbu,“ vysvětluje Šuman.

Home office je nadále lákavým terčem

Eset v neposlední řadě informuje, že celý minulý rok patřily mezi nejvážnější hrozby pro firmy pokusy o prolomení služeb, které umožňují práci na dálku, tedy služby RDS (služby vzdálené plochy), VPN (virtuální privátní síť) brány, webové či poštovní servery.

Mezi měsíci září a prosinec například jejich objem narostl o více než 90 %. Tato hrozba podle expertů zůstává vážným rizikem, počet pokusů o prolomení těchto služeb stoupl o 60 %.

Významný nárůst jsme zachytili v průběhu dubna. Zachytili jsme zvýšení počtu útoků na unikátní zařízení o více než 7 %. Částečně jde o takzvané honeypoty, které slouží k nalákání útočníků, ale nemalá část jsou zařízení, která byla do internetu vystavena nově,“ podotýká Šuman.

Nejčastějším postupem, jak přístupy prolomit je hádání hesel takzvanou brute force metodou. Od ledna do dubna jsme zachytili 27 miliard pokusů o uhodnutí hesla, a to jen u jediného typu protokolu.Apeloval bych proto na administrátory, aby tuto oblast bezpečnosti nepodceňovali,“ upozorňuje.

Roste objem těžebního malwaru

Bezpečnostní společnost dodává, že turbulentní vývoj má za sebou malware cílící na vytěžení nebo odcizení kryptoměn. Na počátku roku totiž zaznamenaly kryptoměny obrovský boom a jejich hodnota astronomicky vzrostla, což přilákalo i útočníky. Celkově vzrostl počet detekcí tohoto typu škodlivého kódu o 19 %.

Za nárůstem stojí zejména těžařský malware. Do těžby zapojují útočníci běžně nejen počítače, ale také chytré domácí spotřebiče a další IoT vybavení. V Česku jsme ale zkraje roku zachytili i falešné burzy, což je běžný typ podvodu,“ říká Šuman.

Útočníci zneužívali zvýšenou poptávku po investicích do kryptoměn a lákali nezkušené uživatele na falešné směnárny a investice. Důvěřivý uživatel v těchto případech v podstatě své peníze poslal rovnou útočníkům,“ uzavírá.

Zdroj: Eset
Úvodní foto: © lassedesignen - Fotolia.com

Komentáře