Eset: Největší hrozbou v ČR zůstává spyware, cílem jsou uživatelská hesla

Třetina útoků v lednu cílila na uživatelská hesla, největší lednovou hrozbou byl trojský kůň Spy.Agent.AES. Experti z Esetu proto radí používat silná hesla a neukládat je v prohlížečích.

Eset: Největší hrozbou v ČR zůstává spyware, cílem jsou uživatelská heslaSpolečnost Eset ve své zprávě uvádí, že nejvážnějším rizikem v Česku byl i v lednu spyware, pomocí kterého útočníci usilují o krádež uživatelských přihlašovacích údajů k různým internetovým službám uložených v prohlížeči.

Nejčastější zástupci tohoto malwaru podle expertů operují podle stejného schématu. Tento druh malware se aktuálně nejvíce šíří infikovanými e-maily. V pravidelné statistice Esetu spyware obsadil hned první tři příčky.

Analytici společnosti zachytili dokonce cílenou kampaň malware Spy.Agent.AES cílenou na uživatele v České republice, která byla spuštěna 21. 1. 2021. Jednalo se intenzivní jednodenní nárůst této hrozby.

Útočníci s největší pravděpodobností zneužívají pokračující trend v nakupování na internetu v současné pandemické situaci, který byl v lednu umocněn povánočními výprodeji,“ konstatuje Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky Esetu.

Hesla jsou cenným zbožím

Eset informuje, že nejvýraznější hrozbou v lednu byly trojské koně Spy.Agent.AES a Formbook, oba tyto malware se zaměřují na odcizení hesel, která si uživatel uložil do prohlížeče.

V obou případech lze škodlivé kódy získat na darknetu jako tzv. „službu“. Technicky méně zdatní útočníci si tak mohou pronajmout kód, úložiště pro odcizená hesla i samotnou distribuci malware bez toho, aby jednotlivé technické aspekty nějak ovládali.

Mezi typický spyware detekovaný v ČR patří na třetím místě rovněž trojský kůň Fareit, který má podle expertů stejný modus operandi jako předchozí vzorky malware.

Jeho prostřednictvím se útočníci zaměřují na hesla uložená v prohlížecích, která jsou totiž často uložená v čitelné podobě bez jakéhokoliv šifrování nebo podobné ochrany.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice za leden 2021:

  1. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (23,22 %)
  2. Win32/Formbook trojan (5,53 %)
  3. Win32/PSW.Fareit trojan (3,68 %)
  4. Win32/Qhost trojan (2,27 %)
  5. MSIL/NanoCore trojan (2,00 %)
  6. MSIL/Autorun.Spy.Agent.DF worm (1,71 %)
  7. BAT/TrojanClicker.Small trojan (1,66 %)
  8. Win32/PSW.Delf.OSF trojan (1,54 %)
  9. Java/Adwind trojan (1,40 %)
  10. PowerShell/Agent.RJ trojan (1,09 %)

Zdroj: Eset
Úvodní foto: © lassedesignen - Fotolia.com

Komentáře