Eset: Nejvážnější hrozbou pro české uživatele zůstávají trojské koně kradoucí hesla

Čeští uživatelé internetu jsou i nadále nejvíce ohrožováni trojskými koňmi, kteří se snaží získat přístupové údaje z prohlížečů. Vzrostla i četnost malwaru zaměřeného na těžení kryptoměn.

Eset: Nejvážnější hrozbou pro české uživatele zůstávají trojské koně kradoucí heslaAnalýza společnosti Eset odhalila, že české uživatele nadále nejvíce ohrožují útoky, které se snaží získat hesla z prohlížečů. Na předních příčkách se drží třetí měsíc. Další běžnou hrozbou je malware, který útočníkům těží kryptoměny.

Experti uvádí, že na příčce se potřetí umístil trojský kůň PSW.Fareit s téměř 14 % detekcí. Tento malware se dle Esetu zaměřuje na odcizení přístupových údajů z prohlížečů Chrome, Firefox, Opera či Internet Explorer.

Zaznamenali jsme snahu tvůrců Fareit skrýt se před bezpečnostními produkty – mění metodu infikace počítače,“ uvádí Miroslav Dvořák, technický ředitel pražské pobočky Esetu. „V průběhu září jsme také detekovali mezistupeň ve skriptovacím jazyce Autolt.“

Útočníky láka rostoucí hodnota bitcoinu

V počtu detekcí dle společnosti výrazně posílil další trojský kůň útočící na hesla Spy.Agent.AES. V minulém měsíci jsme jej zachytili v necelých 5 % případu, nyní se umístil s 12,4 % na druhém místě.

Na třetí příčce skončil s výrazným odstupem (6 %) těžební trojský kůň CoinMiner.RX. Ten útočníkům pomáhat těžit kryptoměny. Coinminer se šíří především přes spamové e-mailové kampaně a neoficiální kopie programů jako Adobe Flash Player a Google Chrome.

Graf – Nejčastější kybernetické hrozby v ČR za září 2019

Zdroj: Eset

Úvodní foto: James Thew @Fotolia.com

Komentáře