Eset: Nejčastějším útokem na české uživatele macOS byl reklamní malware

Riziko pro osobní počítače Apple představoval v srpnu nejčastěji adware s názvem Pirrit. Počet útoků v tomto období podle odborníků narostl.

Eset: Nejčastějším útokem na české uživatele macOS byl reklamní malwareSpolečnost Eset informuje, že zařízení společnosti Apple s operačním systémem macOS se opakovaně potýkají s útoky prostřednictvím reklamního malwaru. Útočníci přicházejí se stále novými způsoby, jak k uživatelům proniknout a vylákat z nich citlivé údaje.

V srpnu detekovali analytici nejčastěji reklamní malware Pirrit. Ten obsahuje funkce pro zobrazení vyskakujících oken s reklamou a uživateli výrazně omezuje práci na infikovaném zařízení. Počet zachycených hrozeb přitom oproti předchozím měsícům výrazně stoupnul.

Vliv na počet detekcí za sledované období má jak chování samotného uživatele, tak stále nové způsoby a strategie ze strany útočníků,“ uvádí Jiří Kropáč z brněnské pobočky Esetu. „V srpnu došlo k většímu nárůstu u třech nejčastěji detekovaných typů.“

Na straně uživatelů tak pravděpodobně docházelo k větší aktivitě, kdy častěji klikali na reklamní sdělení, zatímco vydavatelé malwaru a adwaru dlouhodobě přicházejí s novými kampaněmi a způsoby, jak k uživatelům proniknout. Vždy se jedná o kombinaci několika faktorů,“ vysvětluje.

Adware Pirrit si přitom do zařízení stáhne uživatel sám jako součást jiného programu. Reklama je velmi často součástí volně dostupného software, uživatel tak musí být obezřetný a věnovat pozornost tomu, odkud aplikaci nebo software stahuje.

Působení adware v zařízení se pak podle analytiků projevuje například zvýrazněním některých slov při surfování, vkládáním odkazů do webového obsahu nebo vyskakujícími reklamními okny. Skrze adware se ale také může přímo nainstalovat škodlivý kód, aniž by uživatel navštěvoval jiné podvodné stránky.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu macOS za srpen 2021:

  1. OSX/Adware.Pirrit application (41,32 %)
  2. OSX/Adware.Bundlore application (16,13 %)
  3. OSX/Adware.MaxOfferDeal application (14,52 %)
  4. OSX/Adware.Genieo (4,84 %)
  5. OSX/Adware.InstallCore (4,84 %)

Zdroj: Eset
Úvodní foto: © freshidea - Fotolia.com

Komentáře