Eset: Dva Češi z pěti nechrání svůj mobilní telefon bezpečnostním softwarem

Bezpečnostní software v mobilním telefonu používá 59 % Čechů. Více než čtyři pětiny uživatelů si ovšem chrání přístup do telefonu například použitím otisku prstu nebo PIN kódem. Gesta pro odemykání telefonu jsou na ústupu.

Eset: Dva Češi z pěti nechrání svůj mobilní telefon bezpečnostním softwaremPrůzkum společnosti Eset odhalil, že přestože počet lidí, jež si chrání svůj chytrý telefon bezpečnostním softwarem, dlouhodobě stoupá, dvě pětiny uživatelů své mobily nijak nezabezpečuje. Podle Esetu si aktuálně chrání svůj telefon 59 % uživatelů.

Společnost na druhou stranu uvádí, že počítače i notebooky si Češi chrání proti malwaru ve vysoké míře. V obou případech si je podle Esetu chrání 92 % uživatelů. Z údajů vyplývá, že co do ochrany chytrých telefonů mají čeští uživatelé co dohánět.

Ochrana přístupu do telefonu je standard

Nelze ovšem tvrdit, že by Češi své mobily zcela zanedbávali. Z průzkumu společnosti Eset totiž vyplynulo, že 83 % uživatelů si svá data, soukromí a celkově přístup do telefonu nějakým způsobem chrání.

Nejpopulárnější je dle společnosti použití otisku prstu (39 %) a PIN kódu (25 %), naopak nejméně uživatelé využívají gesto (15 %). To však bezpečnostní experti vítají, jelikož podle Esetu lze gesto snáze uhodnout. Otisk prstu je oproti tomu bezpečnější variantou.

Otisk prstu jako ochrana přístupu do chytrého telefonu je stále populárnější. Je to kombinace dostupnosti této technologie u stále většího počtu zařízení i jednoduchost jeho používání,“ vysvětluje Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky Esetu.

Společnost uvádí, že ještě v roce 2016 tento způsob ochrany přístupu používalo jen 5 % uživatelů chytrých telefonů. Posléze 20 % (2017) a 32 % (2018). Nyní dosahuje bezmála 40 %. Veškeré ostatní způsoby zabezpečení přístupu ustupují.

Tato informace je podstatná i s ohledem na blížící se evropskou unijní směrnici PSD 2, která bude při platbě prováděné tzv. na dálku vyžadovat právě otisk prstu či scan obličeje pro potvrzení uskutečněné transakce,“ dodává Dvořák.

Využívání veřejných Wi-Fi sítí klesá

Mění se i způsob, jakým se lidé z mobilních telefonů připojují k internetu. Podle informací Esetu využívalo v roce 2017 vlastní datový tarif 67 % Čechů, v loňském roce jejich počet klesl na 61 %. V roce 2019 pak nepatrně vzrostl na 62 %.

Dlouhodobě klesá také počet uživatelů, kteří využívají veřejné Wi-Fi sítě, například v obchodních centrech či kavárnách. „V roce 2016 je využívalo 92 % lidí, letos je to jen polovina, vysvětluje Dvořák.

Poněkud překvapivě se ale odpovídajícím způsobem nezvyšuje využívání mobilních dat. Na vině bude patrně stále poměrně vysoká cena tarifů,“ uzavírá.

Zdroj: Eset
Úvodní foto: © babimu - Fotolia.com

Komentáře