Eset: Cílem útočníků jsou nadále v polovině případů uživatelská hesla

Zločinci se pokoušejí odcizit hesla uložená v prohlížečích a následně je zpeněžit na černém trhu. Dlouhodobě nejvážnější hrozbou v Česku je podle Esetu malware typu password stealer.

Eset: Cílem útočníků jsou nadále v polovině případů uživatelská heslaSpolečnost Eset ve své pravidelné zprávě uvádí, že nejzávažnější kybernetickou hrozbou v České republice zůstaly trojské koně zcizující přihlašovací údaje uživatelů. Celkově stály za více než polovinou útoků detekovaných v březnu.

Nejvýraznější hrozbou pro české uživatele v březnu podle expertů zůstal takzvaný password stealer, tedy typ škodlivého kódu, který pro útočníky získává přihlašovací údaje. Šíří se především nevyžádanými e-maily, respektive přílohami spamů.

Nejčastěji detekovaným malware byl podle kyberbezpečnostní společnosti Fareit, stál za více než pětinou všech detekcí. Analytici zachytili na konci měsíce března několik intenzivních kampaní zaměřených primárně na Českou republiku.

V březnu se Fareit šířil infikovanými e-maily, které se vydávaly za zprávy z renomovaných českých organizací. Infikované e-maily ale nebyly příliš popracované a pozorný uživatel podvod rychle odhalil,“ popisuje Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v české pobočce Esetu.

S hesly útočníci obchodují

Eset dále uvádí, že druhou nejběžnější hrozbou byl trojský kůň Spy.Agent.AES. Taktéž se nejčastěji šíří e-maily, především v anglickém jazyce, analytici ale v některých případech zachytili i českou variantu infikované přílohy.

Cílem Spy.Agent.AES  jsou hesla uložená v prohlížečích. Jakmile je aktivní dokáže uložené přihlašovací údaje sbírat a posílat je útočníkům na vzdálený server. S odcizenými hesly se zpravidla obchoduje na fórech útočníků,“ vysvětluje Jirkal.

Podobný kybernetický útok si podle odborníků lze poměrně běžně pronajmout jako službu na tzv. darknetu. Typickým příkladem je Formbook, který se umístil na třetí příčce statistiky s 10% podílem na detekcích. Jedná se také o password stealer, podobně jako předchozí škodlivý kód se pokouší odcizit uživatelská hesla.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice za březen 2021:

  1. Win32/PSW.Fareit trojan (22,73 %)
  2. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (16,59 %)
  3. Win32/Formbook trojan (10,93 %)
  4. MSIL/Bladabindi trojan (3,57 %)
  5. Win32/Rescoms trojan (2,09 %)
  6. BAT/CoinMiner.ARV trojan (1,21 %)
  7. Win32/AutoRun.Delf.LV worm (1,05 %)
  8. Java/Adwind trojan (0,85 %)
  9. MSIL/Autorun.Spy.Agent.DF worm (0,71 %)
  10. Win32/Agent.TJS trojan (0,64 %)

Zdroj: Eset
Úvodní foto: © freshidea - Fotolia.com

Komentáře