Ericsson: Evropa zaostává v implementaci 5G

Rozvoj 5G zpomalují hlavně ekonomické překážky, regulace a složité přidělování kmitočů, což může mít negativní vliv na podniky i spotřebitele. V ČR proběhne spuštění 5G ve větším měřítku až po aukci klíčových frekvencí.

Ericsson: Evropa zaostává v implementaci 5GReport 5G Outlook for Europe sponzorovaný společností Ericsson naznačuje, že Evropa zaostává v implementaci mobilních sítí 5G za Severní Amerikou i východní Asií. Další zpoždění může mít podle Ericssonu negativní vliv na podniky i spotřebitele.

Zpráva informuje, že pouhé čtyři měsíce od zavedení 5G se k jihokorejským sítím připojily 2 miliony uživatelů. USA zase aspirují na to, že zajistí největší pokrytí populace v nejkratším čase, zatímco Evropa se stále zaměřuje primárně na větší města a pouze na rychlý bezdrátový přístup.

Ekonomické překážky i nekoordinovaná alokace 

Ericsson uvádí, že přestože mají evropští operátoři dostatek středním pásem spektra i husté síťové pokrytí, vytvářejí ekonomické překážky a zpomalují celý proces. Další překážkou je podle firmy i roztříštěnost přidělování spektra 5G.

Někteří evropští regulátoři a operátoři se dle Ericssonu dokonce domnívají, že s nasazením 5G má smysl počkat a poté se učit od asijských a amerických kolegů. Tento přístup by však podle reportu mohl rozdíly mezi trhy ještě více prohloubit.

V České republice se spuštění 5G ve větším měřítku dočkáme až po aukci klíčových frekvencí, která se již oproti úplně původnímu předpokladu, v čase posunula. Očekávání státu ohledně výnosu z aukce frekvencí by měla být spíš nahrazena náročnými požadavky na pokrytí 5G signálem,“ říká Jiří Rynt ze společnosti Ericsson.

K tomu, aby při zavádění 5G Evropa nezaostávala za ostatními rozvinutými regiony, je podle firmy nutné přizpůsobit politiku spektra a infrastruktury, zmírnit finanční zátěž mobilních operátorů, zlepšit přeshraniční koordinaci a omezit regulační překážky při výstavbě.

Zdroj: Ericsson
Úvodní foto: © atanas.dk - Fotolia.com

Komentáře