EK: Evropští poskytovatelé internetu často slibují vyšší rychlost, než jakou reálně nabízejí

Studie Evropské komise odhalila, že evropští internetoví poskytovatelé inzerují stále vyšší rychlosti připojení, jenže skutečnost za nabídkou často pokulhává. Ve srovnání s USA se však Evropanům dostává rychlejšího a přitom levnějšího připojení.

EK: Evropští poskytovatelé internetu často slibují vyšší rychlost, než jakou reálně nabízejíEvropská komise zveřejnila výsledky dvou studií, které se zaměřily na srovnání nabídky poskytovatelů internetového připojení v Evropě a v USA v letech 2013 a 2014.

Výsledky první studie ukázaly, že skutečná rychlost připojení od evropských poskytovatelů obvykle nedosahovala té, kterou uváděli ve svých nabídkách. Američtí poskytovatelé byli v tomto ohledu poctiví, zato však pomalejší a dražší.

DSL dosahuje jen dvou třetin inzerované rychlosti

Evropští poskytovatelé širokopásmového připojení ve sledovaném období inzerovali průměrnou rychlost stahování 47,9 Mb/s, ve skutečnosti však nabízeli jen 38,19 Mb/s. Rozdíly mezi nabídkou a skutečností byly různé v závislosti na typu připojení.

Největší rozdíl bychom našli u nejrozšířenějšího DSL (podle studie tvořilo 70 % všech širokopásmových připojení v Evropě), kde reálná rychlost podle studie dosahovala pouze 63,3 % té inzerované. V USA je to 92 %.

Poskytovatelé kabelového připojení v Evropě průměrně dosahovali 86,5 % inzerované rychlosti a poskytovatelé optického připojení 83 %. V USA byly reálné rychlosti naopak vyšší, než bylo inzerováno – dosahovaly 102 % u kabelového připojení a 113 % u optického.

Studie uvádí, že ačkoliv průměrná reálná rychlost připojení rostla, inzerované rychlosti u jednotlivých typů připojení rostly ještě rychleji. Pouze v případě optického připojení dokázala technologie držet krok s marketingem.

V USA je připojení dražší a pomalejší

Na druhou stranu, nabídka širokopásmového připojení v Evropě byla ve sledovaném období alespoň rychlejší a levnější než v USA. Průměrná evropská DSL linka podle studie nabízela rychlost 8,27 Mb/s, zatímco americká 7,67 Mb/s.

U kabelového připojení byl rozdíl ještě vyšší – 66,57 Mb/s oproti 41,35 Mb/s – ovšem největšího rozdílu dosahovala průměrná rychlost optického připojení – v Evropě činila 66,57 Mb/s, zatímco v USA to bylo pouze 25,48 Mb/s.

Druhá studie se zaměřila na ceny a ukázala, že nepoctivost evropských poskytovatelů ve srovnání s americkými protějšky je do určité míry vyvážena právě ceníky. Nabídky připojení v rozmezí mezi 30 a 100 Mb/s byla v Evropě levnější o 21 % až 38 %. Nabídky rychlostí přes 100 Mb/s pak byly levnější o 13 % až 34 %.

Evropští poskytovatelé jsou však pořád dražší než jejich kolegové v Japonsku nebo Jižní Koreji, a to až o 74 %. Od dubna 2016 je čeká nová povinnost v podobě informování zákazníků ohledně minimální, průměrné a maximální rychlosti, kterou mohou očekávat. Pro zákazníky bude zároveň snazší zrušit smlouvu s poskytovatelem, který tyto slibované rychlosti nedodrží.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © M.studio - Fotolia.com

Komentáře