DT Index: Devět z deseti českých firem čelí omezením, která jim brání v transformaci

Průzkum Dell Technologies ukázal, že 84 % českých šéfů se obává, že jejich firma se bude jen těžko vyrovnávat s měnícími se požadavky zákazníků. Dell zároveň poukázal na to, že mezi tuzemskými společnostmi není žádný digitální lídr.

DT Index: Devět z deseti českých firem čelí omezením, která jim brání v transformaciPodle průzkumu skupiny Dell Technologies s názvem Digital Transformation Index tápou české firmy ohledně postupu digitální transformace a digitálních očekávání. Obavy z budoucnosti má podle Dellu většina oslovených šéfů středních a velkých podniků.

Podle zjištění se 84 % českých vedoucích pracovníků domnívá, že jejich organizace se bude jen těžko vyrovnávat s měnícími se požadavky zákazníků v příštích pěti letech. Přesně čtvrtina se pak obává, že zaostanou za ostatními.

Žádní digitální lídři

Dell rovněž uvádí, že české firmy nemají žádného zástupce ve skupině digitálních lídrů. Ovšem 23 % místních organizací spadá do kategorie implementujících. To znamená, že již mají zformulované plány a inovace v digitální oblasti, které zajišťují jejich transformaci.

Dalších 30 % patří do kategorie zvažujících, jen velmi málo digitálních investic provedlo 28 % firem, a mezi zaostávající, tedy společnosti, které nemají plán, investují jen omezeně a zavádějí pouze dílčí iniciativy, patří 19 % českých firem.

Tranformaci brání i nedostatečná podpora vedení

Podle průzkumu 88 % českých firem v současnosti čelí významným omezením, která brání jejich digitální transformaci. Patří mezi ně především nedostatečný rozpočet a zdroje či regulační nebo legislativní změny.

Velkým omezením jsou podle výsledků studie Dell Technologies i například chybějící vhodné dovednosti a zkušenosti zaměstnanců, nevyspělá digitální kultura či nedostatečná podpora nejvyššího vedení.

Nová digitální éra zásadně proměňuje naše životy, práci i podnikání. Rozhodujícím faktorem je nyní rychlost realizace změn. Úspěšná transformace musí proběhnout co nejdříve a musí být zásadní,“ varuje Jiří Kysela, ředitel české pobočky Dellu.

Některé české firmy podle Dellu plánují v horizontu jednoho roku až tří let investovat především do kybernetického zabezpečení, multi-cloudových služeb, technologií internetu věcí či do podpory a optimalizace aplikačních úloh.

Zdroj: Dell Technologies
Úvodní foto: © Olivier Le Moal - Fotolia.com

Komentáře