DRAMeXchange: Už v roce 2017 by mohla být polovina notebooků vybavena SSD

Růst adopce SSD disků v noteboocích překonává očekává analytiků z DRAMeXchange, a to i přesto, že na trhu momentálně panuje nedostatek NAND pamětí a jejich ceny rostou. K překonání 50% hranice by mohlo dojít již v roce 2017, případě o rok později.

DRAMeXchange: Už v roce 2017 by mohla být polovina notebooků vybavena SSDSoučasný nedostatek flashových pamětí typu NAND sice způsobil mírný nárůst cen SSD disků, ale výrobci PC přesto v rostoucí míře vybavují notebooky tímto typem úložiště namísto klasických pevných disků (HDD). Podle nové zprávy DRAMeXchange by mohla být „esesdéčkem“ již brzy vybavena více než polovina prodávaných notebooků.

Bez ohledu na současný nedostatek překoná míra adopce v letošním roce 30% hranici. Současně očekáváme, že k pokoření 50% milníku dojde někdy v letech 2017 nebo 2018,“ upřesnil vedoucí výzkumu DRAMeXchange Alan Chen.

DRAMeXchange uvádí, že současná cena SSD využívajících technologii MLC NAND (která umí do jedné buňky uložit dva bity) vyrostla oproti třetímu kvartálu až o 10 %, zatímco průměrná cena SSD s technologií TLC NAND (tři bity v jedné buňce) vyrostla až o 9 %.

Analytici zároveň poukazují na to, že se vlivem situace na trhu prohloubil cenový rozdíl mezi SSD s kapacitami 128 a 256 GB a těmi s vyšší kapacitou 500 GB a 1 TB. Růst adopce SSD v podnikových i spotřebitelských noteboocích však podle DRAMeXchange přesto „překonal očekávání“.

3D NAND a PCIe jako trendy pro rok 2017

Velkým tématem v roce 2017 bude technologie 3D NAND, která umožňuje vrstvení buněk do trojrozměrné struktury, čímž se dosáhne výrazně vyšší hustoty a výkonu při současném snížení výrobních nákladů. Tuto technologii zatím úspěšně vyrábí Samsung, ostatní výrobci na ni teprve přecházejí, což přináší dočasné komplikace.

Další trendem, na který DRAMeXchange upozorňuje, bude nástup rychlejšího rozhraní PCIe. Trhu momentálně dominuje starší SATA, ale podíl PCIe má podle analytiků rychle růst díky větší dostupnosti a nižším cenám. Zatímco v roce 2016 jím má být vybaveno 20 % notebooků s SSD, v příštím roce má tento podíl vyrůst na 30, nebo dokonce 40 %

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © Gordon Bussiek - Fotolia.com

Komentáře