DRAMeXchange: 3D NAND se brzy stane dominantní technologií v SSD úložištích

Vývoj SSD úložišť pokračuje, od 2D ke 3D NANDu a od 48 vrstev ke 64 vrstvám. Rok 2017 může přinést rozšíření podílu notebooků vybavených SSD diskem na 50 % a uvedení rychlejších a hustších modelů. Jedinou nevýhodou se může stát nárůst cen.

DRAMeXchange: 3D NAND se brzy stane dominantní technologií v SSD úložištíchPodle nové studie portálu DRAMeXchange nastane v roce 2017 nástup 3D NAND paměti jako dominantní technologie v oblasti SSD úložišť, zatímco tradiční ploché paměti (hovoříme zde o struktuře buněk) se dají na ústup.

Propad podílu 2D pamětí se má podle DRAMeXchange začít prudce snižovat již od prvního kvartálu a ve druhém pololetí má spadnout pod 50 %. Řada výrobců flashových pamětí se má navíc začít soustřeďovat na 64vrstvá řešení oproti dnes běžným 48vrstvým.

Konvergence faktorů

Rok 2017 by se mohl stát pro oblast úložišť skutečně přelomovým. Čím to? V jeho průběhu nejspíše dojde k protnutí celé řady trendů. V první řadě má přijít výrazné přiblížení ceny za gigabit u SSD a HDD, i když možná nebude tak výrazné, jak se dříve očekávalo (o tom za chvíli).

Právě cena za gigabit zůstává jednou z mála, ne-li vůbec jedinou výhodou tradičních úložišť Gigabit v SSD v dohledné době nebude stát stejně nebo dokonce méně než v HDD, ale ztenčující se rozdíl činí z rychlejších a dnes již hustších SSD přijatelnou alternativu pro rostoucí počet uživatelů.

Díky (nejen) těmto skutečnostem DRAMeXchange očekává výrazný nárůst podílu notebooků vybavených SSD, který by v letošním roce mohl přesáhnout 50 % . Výrobci navíc plánují nahradit starší rozhraní SATA novějším PCIe, které přinese další zvýšení rychlosti.

Má to nějakou nevýhodu?

Zatím to celé zní jako pohádka a to by v tom byl čert, aby to nemělo háček. Inu, má. Výrobní kapacity nejsou neomezené a přechod na nové technologie, ať z 2D NANDu na 3D, případně ze 48vrstvých pamětí na 64vrstvé, s sebou přináší náklady.

DRAMeXchange v nedávné zprávě varovalo, že ceny SSD v souvislosti s tímto přechodem narostou, což bude jedinou vadou na kráse celé věci a právě proto si mohou výrobci HDD alespoň na okamžik oddychnout. Z dlouhodobého hlediska se však nic nemění – SSD v budoucnosti nahradí tradiční pevné disky a tato budoucnost už není nijak vzdálená.

Zdroj: IDG News Service, ChannelWorld
Úvodní foto: © Gordon Bussiek - Fotolia.com

Komentáře