Dimension Data: Dodavatelské řetězce se staly oblíbeným cílem ransomwarových útoků

Podle nové studie od Dimension Data se útočníci v roce 2017 zaměřili na dodavatelské řetězce v čele s poskytovateli obchodních a profesionálních služeb. Výhodu jim dává nesourodost a zastaralost infrastruktury těchto firem.

Dimension Data: Dodavatelské řetězce se staly oblíbeným cílem ransomwarových útokůSpolečnost Dimension Data ve své nové studii uvádí, že v roce 2017 došlo ke znepokojivému nárůstu ransomwaru i dalších typů kybernetických útoků cílených na dodavatelské řetězce. Významné zvýšení počtu těchto útoků se týkalo zejména obchodních a profesionálních služeb.

Na poskytovatele těchto služeb cílila v roce 2017 desetina veškerých ransomwarových útoků, přičemž v regionu EMEA (Evropa, Blízý východu a Afrika) mířila do sektoru obchodních a profesionálních služeb dokonce celá pětina těchto útoků.

Útočníci si našli nové primární cíle

Zastoupení ransomwarových útoků vůči finančním institucím v roce 2017 naopak pokleslo na 5 % oproti 22 % v roce 2016. Primárním odvětvím pro krádeže obchodních tajemství nebo duševního vlastnictví se tak stávají právě obchodní a profesionální služby v rámci dodavatelského řetězce.

Informační architektury v rámci dodavatelských řetězců i u outsourcingových společností bývají velmi komplexní a často se opírají o nesourodé a zastaralé síťové infrastruktury,“ varuje Mark Thomas, technologický ředitel Dimension Data pro kybernetickou bezpečnost.

Mezi primární cíle patří i poskytovatelé služeb a další externí dodavatelé, zejména kvůli jejich duševnímu vlastnictví a obchodním tajemstvím. Je proto nutné, aby firmy pochopily podstatu a míru reálných kybernetických hrozeb a zajistily dostatečnou ochranu všech svých činností.“

Česká republika není pevnost

Studie uvádí, že z globálního hlediska došlo v roce 2017 k masivnímu 350 % nárůstu ransomwarových útoků. Ransomware tak představoval 7 % všech malwarových útoků oproti pouhému 1 % v roce 2016. Jeho popularita podle Dimension Data i nadále poroste.

V regionu EMEA pak ransomware tvořil dokonce 30 % všech kybernetických útoků, což výrazně převyšovalo celosvětový průměr. EMEA byla jedinou oblastí, kde byl ransomware nejčastějším typem malwaru, a to v důsledku řady různých pirátských kampaní včetně WannaCry nebo NotPetya.

Ransomware neušetřil ani Českou republiku, která sice prozatím není terčem cílených útoků, jako byl například Petya na Ukrajině, ale v případě některých plošných epidemií se nachází na předních místech co do procenta napadených stanic,“ podotkl Petr Zemánek z Dimension Data Czech Republic.

Zdroj: Dimension Data
Úvodní foto: © freshidea - Fotolia.com

Komentáře