Digitalizace přináší biliony dolarů, jde si pro ně jen čtvrtina firem (Cisco)

Digitální revoluce přináší příležitost pro nové firmy a nové obchodní modely. Studie společnosti Cisco ukazuje, že firmy napříč 16 odvětvími využívají jen pětinu potenciálu, který digitalizace skrývá.

Digitalizace přináší biliony dolarů, jde si pro ně jen čtvrtina firem (Cisco)Dopady digitalizace na ekonomiku a organizace v jednotlivých odvětvích jsou podle společnosti Cisco výrazně podceňované. Její studie tvrdí, že v příštích pěti letech zmizí z trhu čtyři z deseti tradičních hráčů v každém odvětví. Naopak vyvstávají noví konkurenci, které pohání moderní ICT. Ukazují to výsledky výzkumu s názvem: „Cesta k využití potenciálu digitální ekonomiky“.

Čtyři z desíti firem budou v dalších pěti letech nahrazeny digitální disrupcí. Přitom 45 % společností do ignoruje a jen 25 % je proaktivních,“ uvedl Michael Ganser, senior vice president Central-Eastern Europe, Russia and CIS, Cisco, při prezentaci výsledků skrze telemost.

Vnímané dopady digitalizace

Dopady digitalizace

Zdroj: Cisco

Na základě řady případových studií a projekcí Cisco odhaduje, že digitalizace během příštích deseti let přinese „nový tržní potenciál“ (kombinované výnosy a úspory) v hodnotě více než 20 bilionů amerických dolarů. Z toho 71 % se nachází  v odvětví výroby, finančních službách, těžařství, obchodu, službách a zdravotnictví.

Jestli je to hodně nebo málo, necháme na vás. Pro srovnání celosvětové HDP v roce 2015 dosahovalo 113 bilionů dolarů (v současných cenách).

V regionu východní Evropy a SNS činí potenciál digitalizace podle Cisca celkem 722 miliard dolarů, z toho 141 miliard během nadcházejících tří let.

Studie ale také ukazuje, že firmy loni dokázaly využít jen 20 % z tohoto tržního potenciálu. Ten se optikou průzkumu skrývá jak v nových obchodních příležitostech, tak také v získání zákazníků méně dynamických firem, které se nepřizpůsobí novým podmínkám na trhu a nedokážou dostatečně rychle reagovat na změny poptávky.

Ukazuje se, že digitální revoluce přináší největší potenciál firmám, které se nebojí měnit své obchodní modely a přicházet s řešeními, která nejsou v oboru obvyklá.

Výsledky studie jednoznačně odhalují, že společným znakem úspěšných firem v éře digitální revoluce je intenzivní využívání IT nejen v produkci vlastních výrobků a služeb, ale i v jejich doručování zákazníkovi,“ uvádí Cisco v oznámení výsledků studie.

Společnost tím naráží na virtuální služby typu Airbnb nebo Uber.

Šest odvětví s největším potenciálem

Šest odvětví bude z digitalizace podle Cisca těžit nejvíce, když na ně připadne až 70 % tohoto potenciálu.

Téměř 6,5 bilionů dolarů má čekat na výrobní firmy. Z toho 2,1 bilionu dolarů se skrývá jen ve zvýšení produktivity práce, kterou může přinést propojení výrobních systémů s IT a s tím spojené lepší plánování a optimalizace procesů a výroby.

Výrobním firmám mohou moderní technologie pomoci také rychleji reagovat na měnící se poptávku, nálady zákazníků a situaci na trhu. Doba uvedení výrobku na trh musí v éře digitální ekonomiky klesnout z měsíců či let na dny, maximálně týdny,“ uvádí Cisco.

Potenciální hodnota digitální ekonomiky v soukromém sektoru

Potenciální hodnota digitální ekonomiky v soukromém sektoruZdroj: Cisco

Výzva pro kamenné obchody

Závěry studie nabádají také tradiční obchodníky, aby přizpůsobili dostupnost své nabídky a kontakt se zákazníky digitálnímu světu. Kvůli rozšíření chytrých telefonů s přístupem na internet bude pro kamenné obchody stále těžší bojovat s internetovým prodejem.

Zlepšení komunikace se zákazníky a větší efektivita pracovní síly s využitím digitálních technologií může obchodníkům do dvou let podle společnosti Cisco přinést celkově 285 miliard dolarů. Studie navíc tvrdí, že obchodníci prozatím dokázali využít jen 15 procent z celkového tržního potenciálu ve výši 2,8 bilionu dolarů.

Peníze v bezpečnosti

Nikoho nepřekvapí, že Cisco, které v posledních letech výrazně investuje do bezpečnosti, upozorní také na oblast zabezpečení. I proto, že digitalizace, otevírá další možné vektory útoku.

Úspěšný kybernetický útok dnes může výrazně až fatálně ohrozit tržní pozici společnosti. Právě ve vývoji nových nástrojů a přípravě strategií obrany proti kybernetickým hrozbám se podle výsledků studie nabízí v následujícím desetiletí potenciál ve výši 5,3 bilionu dolarů,“ uvádí společnost.

Z této částky se má téměř 70 procent skrývat ve schopnosti firem integrovat kybernetickou bezpečnost do svých obchodních procesů a využít ji k podpoře rychlejší implementace nových technologií.

Zdroj: Cisco, IMF.org
Úvodní foto: Cisco

Komentáře