Deloitte: Objem prodeje phabletů letos překoná tablety

13. studie trendů společnosti Deloitte pro oblast technologií, médií a telekomunikací (TMT Predictions 2014) tvrdí, že letos překonají prodeje chytrých telefonů větších rozměrů tradiční tablety.

Deloitte: Objem prodeje phabletů letos překoná tabletyStudie společnosti Deloitte odhaduje, že celosvětový objem prodaných chytrých telefonů, tabletů, osobních počítačů, televizorů a hracích konzolí překoná v roce 2014 hranici 750 miliard amerických dolarů.

Oproti roku 2013 by šlo o nárůst prodeje těchto zařízení o 50 miliard dolarů. Růst tržeb má pokračovat i nadále až na úroveň 800 miliard dolarů ročně, avšak pomalejším tempem než tomu bylo během posledních 10 let

Počet uživatelů kompaktních tabletů (s obrazovkou menší než 9 palců) v roce 2014 poprvé překoná počet uživatelů „klasických“ tabletů (s 9palcovou či větší obrazovkou). Deloitte očekává, že do konce 1. čtvrtletí roku 2014 dosáhne počet kompaktních tabletů hranice 165 milionů, čímž mírně překoná počet klasických tabletů, jejichž počet odhaduje na 160 milionů.

„Prodej phabletů, neboli chytrých telefonů s obrazovkou o velikosti 5 až 6,9 palců, bude v roce 2014 představovat čtvrtinu všech prodaných chytrých telefonů, tj. 300 milionů kusů. Jedná se o dvojnásobný počet oproti roku 2013 a desetinásobek ve srovnání s rokem 2012,“ uvedl v oznámení Zdeněk Křížek, partner v oddělení ICT poradenství a řízení rizik ve společnosti Deloitte.

Po raketovém růstu by prodej phabletů mohl letos dosáhnout svého vrcholu vzhledem k tomu, že pouze malé množství uživatelů chytrých telefonů (byť početně zastoupené) bude ochotno pracovat s tak relativně rozměrným zařízením, jakým je phablet, odhaduje Deloitte.

Na koho cílit?

Deloitte odhaduje, že ve věkové kategorii uživatelů nad 55 letdojde v souvislosti s používáním chytrých telefonů k nejrychlejšímu meziročnímu nárůstu na rozvinutých trzích. Do konce roku by se počet majitelů chytrých telefonů v této věkové kategorii měl zvýšit o 45 až 50 %. To je sice stále podstatně méně než v případě majitelů mezi 18 až 54 lety, jejichž počet přesáhl 70% hranici, avšak v porovnání s rokem 2013 jde stále o čtvrtinový nárůst.

Společnost dále upozorňuje, že cena odolných víceúčelových zařízení klesne na 250 dolarů. Lze tak očekávat vyšší poptávku ze strany pracovníků v terénu, kteří je mohou využívat k různým úkonům, jako je například kontrola registrace aut z půjčovny, kontrola dálnic či doručování balíků.

Nositelná elektronika startuje

Velký zájem mají zaznamenat také prodejci nositelné elektroniky představující chytré brýle, fitness náramky či hodinky. V roce 2014 se těchto zařízení má prodat 10 milionů kusů s očekávanými tržbami v řádu tří miliard dolarů. Objem prodeje pak má do konce roku 2020 překonat hranici 100 milionů kusů.

Nejvyšší tržby by měly přinést chytré brýle, kterých se prodají asi 4 miliony s průměrnou cenou ve výši 500 dolarů. Dále Deloitte očekává prodej přibližně 4 milionů chytrých fitness náramků s průměrnou cenou 160 dolarů a 2 milionů chytrých hodinek, jejichž průměrná prodejní cena se pohybuje okolo 200 dolarů.

Kompletní studii v anglickém jazyce naleznete na webu společnosti Deloitte.

Zdroj: Deloitte
Úvodní foto: © Scanrail - Fotolia.com

Komentáře