Dell Technologies: Hrozba ztráty dat po kyberútoku je větší než kdy jindy

Většina firem si podle studie není jistá, zda se dokáže vzpamatovat z útoku vyděračským softwarem. V uplynulém roce navíc zaznamenala neplánovaný výpadek systémů téměř polovina dotázaných.

Dell Technologies: Hrozba ztráty dat po kyberútoku je větší než kdy jindySpolečnost Dell Technologies publikovala výsledky studie 2021 Global Data Protection Index, z níž vyplynulo, že dvě třetiny společností se obávají, že stávající opatření na ochranu dat nebudou dostačovat k obraně proti kybernetickým hrozbám.

Firmy v oblasti ochrany dat podle Dellu dnes čelí řadě problémů v souvislosti s neustálou hrozbou vyděračského softwaru a využitím nových technologií, jako jsou nativně cloudové aplikace, kontejnery Kubernetes a umělá inteligence.

Průzkum odhalil, že společnosti v současné době spravují více než desetinásobný objem dat oproti stavu před pěti lety – zatímco v roce 2016 to bylo 1,45 petabytu, v roce 2021 to je 14,6 petabytu.

Polovině firem vloni neplánovaně vypadl systém

Podle studie se 82 % respondentů domnívá, že jejich stávající řešení na ochranu dat nebudou zcela pokrývat budoucí požadavky. Obavy jsou to podle Dellu opodstatněné – více než 30 % dotázaných v uplynulém roce zaznamenalo ztrátu dat a téměř polovina (45 %) neplánovaný výpadek systémů.

Dell dále informuje, že téměř dvě třetiny IT manažerů (62 %) se obávají, že stávající firemní opatření na ochranu dat nebudou dostačovat k obraně proti škodlivému a vyděračskému softwaru.

Celkem 74 % shodně uvádí větší náchylnost ke ztrátě dat při počítačových útocích v souvislosti s nárůstem počtu zaměstnanců pracujících z domova.

Více než dvě třetiny (67 %) respondentů vyjadřují nejistotu, zda by v případě destruktivního počítačového útoku bylo možné veškerá důležitá podniková data znovu obnovit.

Podniky se bojí, že jejich ochranná řešení jsou nedostatečná

Bezmála dvě třetiny (63 %) účastníků studie se domnívají, že nové technologie, jako jsou nativní cloudové aplikace, kontejnery Kubernetes, umělá inteligence či strojové učení, představují z hlediska ochrany dat významné riziko.

Absence řešení na ochranu dat pro tyto nové technologie byla v průzkumu uváděna jako jeden ze tří nejvážnějších problémů, s nimiž se podniky v tomto směru potýkají.

Dell v neposlední řadě doplňuje, že průměrné náklady způsobené ztrátou dat v posledních 12 měsících se u podniků využívajících bezpečnostní řešení od různých dodavatelů blíží čtyřnásobku oproti firmám, které vsadily na jediného dodavatele.

Zdroj: Dell Technologies
Úvodní foto: aloha @Fotolia.com

Komentáře