Dell Technologies: Dvě pětiny příslušníků generace Z se zajímají o kariéru v IT

Generace Z není generací robotů. To tvrdí na základě globálního průzkumu společnost Dell Technologies, jež zjistila, že „digitální domorodci" sice umí efektivně využívat potenciál nejnovějších technologií, ale zároveň nezavrhují lidský kontakt

Dell Technologies: Dvě pětiny příslušníků generace Z se zajímají o kariéru v ITSpolečnost Dell Technologies zveřejnila výsledky globálního průzkumu provedeného mezi studenty ve věku 16-23 let. Ten naznačil, že příslušníci generace Z rozumí technologiím a umí jejich potenciál využívat v práci i v běžném životě.

Mezi nejzásadnější závěry průzkumu patří odhalení, že 80 % těchto „digitálních domorodců“ má ambice pracovat s nejmodernějšími technologiemi. Z těchto respondentů se pak 38 % zajímá o kariéru v oblasti IT.

Je prakticky daná věc, že digitální domorodci mají rozvinuté dovednosti v technologiích a práci s daty, přesto však překvapí, jakou úroveň digitální vyspělosti na pracoviště přinášejí,“ komentuje Danny Cobb, viceprezident pro technologické strategie v Dell Technologies.

Zároveň však zdůrazňuje, že se nejedná o generaci robotů. „Lidé z generace Z nevnímají technologie jen jako nástroj na podporu pokroků lidstva, ale také jako prostředek k vyrovnání rozdílů v přístupu k informacím,“ dodává.

Podle mladých nastává éra partnerství lidí a strojů

Mladé respondenty, kteří uvedli, že chtějí pracovat s nejmodernějšími technologiemi, vedle kariéry v IT láká i práce v oblasti kybernetické bezpečnosti (39 %) či práce ve výzkumu a vývoji technologií (46 %).

Dell Technologies uvádí, že 89 % dotazovaných si uvědomuje, že nastává éra partnerství lidí a strojů: 51 % respondentů je přesvědčeno, že lidé a stroje budou pracovat v propojených týmech, 38 % naopak stroje vidí jako nástroje, které budou lidé používat podle potřeby.

Průzkum také ukázal, že generace Z si je jistá svými technickými dovednostmi: 73 % dotázaných hodnotí svoji technologickou gramotnost jako dobrou nebo vynikající a 68 % se domnívá, že mají nadprůměrné programátorské schopnosti.

Celkem 77 % mladých z generace Z v průzkumu vyjádřilo ochotu fungovat v práci jako technologičtí mentoři, ovšem celých 94 % se obává, že pro tuto funkci nemají ty správné dovednosti a zkušenosti.

Technologicky zdatní, ale ne asociální

Dell Technologies zdůrazňuje, že i když příslušníci generace Z prakticky od narození zacházejí s elektronickými zařízeními a vyrůstají se sociálními sítěmi, touží zároveň o intenzivnějším lidském kontaktu na pracovišti.

Například 43 % respondentů upřednostňuje osobní rozhovor jako prostředek komunikace s kolegy. Následuje telefon s 21 %, naopak chatovací aplikace a SMS se umístily na chvostu. Celkem 82 % dotázaných se ovšem domnívá, že sociální sítě mohou být na pracovišti užitečné.

Zajímavým zjištěním průzkumu je také fakt, že 53 % příslušníků generace Z dává přednost docházení na pracoviště před prací z domova. Téměř tři pětiny (58 %) respondentů pak preferují pracovat v rámci týmu a nikoli jako samostatná jednotka.

Zdroj: Dell Technologies
Úvodní foto: Foto: © Yuri Arcurs - Fotolia.com

Komentáře