Dell Technologies: ČR ve srovnání se sousedy zaostává v digitální transformaci

Co se týče digitální transformace, rozvíjející se trhy válcují ty rozvinuté. Česká republika však v digitální vyspělosti poněkud zaostává za svými sousedy Polskem, Německem a Rakouskem. Většina respondentů průzkumu uznává, že digitální transformaci by se v jejich organizaci měla věnovat větší pozornost.

Dell Technologies: ČR ve srovnání se sousedy zaostává v digitální transformaciZ nového průzkumu společnosti Dell Technologies vyplývá, že pouhých 5 % firem z celého světa lze označit za digitální lídry, což od roku 2016 nepředstavuje žádné zlepšení. Co víc, rozvíjející se trhy si vedou mnohem lépe než ty rozvinuté.

Nejvyšší skóre digitální vyspělosti získaly v průzkumu poněkud překvapivě Indie, Brazílie a Thajsko. Česká republika obsadila 32. příčku za svými sousedy Polskem (15.), Německem (24.) a Rakouskem (30.).

Rozvíjející se trhy navíc podle Dell Technologies více věří ve svou schopnost „být iniciátorem převratných změn, a ne jejich obětí“ (53 %), v porovnání s pouhými 40 % v rozvinutých zemích.

Lídři: Digitální transformace by měla mít větší záběr

Průzkum dále odhalil, že 78 % firemních lídrů připouští, že digitální transformace by v jejich organizaci měla mít širší záběr – v České republice tento názor zastávalo 66 % respondentů.

Více než polovina firem (51 %) se domnívá, že do pěti let budou mít potíže s plněním měnících se požadavků zákazníků (v ČR 84 %), a téměř každé třetí firmě (30 %) stále dělá starost, že jejich organizace bude zaostávat (v ČR 25 %).

Největší problém? Ochrana dat a zabezpečení

Dell Technologies uvádí, že největší překážkou úspěchu digitální transformace jsou obavy v oblasti ochrany dat a zabezpečení. Zatímco v průzkumu v roce 2016 tato obava obsadilo pátou příčku, letos už žebříček problémů ovládla.

Následují omezené rozpočty a zdroje, nedostatek vhodných dovedností a zkušeností interních pracovníků, regulace a změny v legislativě či nerozvinutá digitální kultura.

Téměř polovina respondentů (49 %) se domnívá, že jejich organizace bude mít budoucnu problém s prokázáním své důvěryhodnosti (v ČR 72 %). Téměř třetina (32 %) nevěří, že jejich vlastní organizace dokáže plnit příslušné předpisy, jako například GDPR (v ČR 28 %).

Každý třetí respondent navíc nevěří, že jeho vlastní organizace dokáže ochránit data zaměstnanců nebo zákazníků (v ČR 29 % v případě dat zaměstnanců a 36 % v případě dat zákazníků).

Transformaci podpoří hlavně kyberbezpečnost

Společnost naznačuje, že mezi nejdůležitější technologické investice bude patřit kyberbezpečnost, technologie internetu věcí, vícecloudové prostředí, umělá inteligence a přístup orientovaný na výpočetní prostředy.

Téměr polovina (46 %) firemních lídrů zároveň rozvíjí digitální dovednosti a schopnosti svých interních zdrojů, například tím, že všechny své zaměstnance učí programování, což představuje významný nárůst oproti 27 % v roce 2016.

Zdroj: Dell Technologies
Úvodní foto: © Olivier Le Moal - Fotolia.com

Komentáře