ČTÚ: Počítač používá 80 % a internet 76 % obyvatel ČR

Čtyři pětiny obyvatel České republiky používají počítač a bezmála stejný počet lidí využívá internet. Vyplývá to z průzkumu provedeného pro Český telekomunikační úřad. Jaká další zjištění přinesl?

ČTÚ: Počítač používá 80 % a internet 76 % obyvatel ČRPočítač používá 80 % obyvatel České republiky starších 15 let. Před pěti leti šlo o 60 %. Uvádí to Český telekomunikační úřad (ČTÚ) s odvoláním na průzkum, který si nechal vypracovat.

Podle tohoto průzkumu internet aktuálně používá 76 % respondentů z řad obyvatel České republiky starších 15 let. Jejich počet se za posledních pět let zvýšil o 16 procentních bodů.

Čeští uživatelé podle průzkumu věnují počítači týdně v průměru 20 hodin, internetu pak 17 hodin. Dvě třetiny respondentů využívají internet každý nebo téměř každý den. Život bez něj si dnes neumí představit 63 % z jeho oslovených uživatelů.

Výsledky průzkumu udávají, že čeští uživatelé výrazně častěji s internetem pracují doma než práci. Zatímco doma služeb internetu využívá 72 % oslovených uživatelů, tak v práci jen 29 %

Jak Češi vybírají poskytovatele?

Za připojení domácnosti k internetu jeho čeští uživatelé aktuálně průměrně utratí 430 Kč měsíčně. Za mobilní připojení uživatelé internetu utratí v průměru 293 Kč měsíčně.

Při výběru internetového připojení jsou nejdůležitějšími parametry pro respondenty průzkumu cena a spolehlivost. Výsledky průzkumu naznačují, že uživatelé vcelku logicky hledají nejlepší poměr mezi cenou a spolehlivostí.

Oba aspekty totiž za „rozhodně důležité“ považuje téměř shodný podíl respondentů. U ceny je to 70 % dotázaných uživatelů. U spolehlivosti pak 69 % oslovených uživatelů.

Priority se nicméně liší podle věku. Například nejmladší z respondentů prý kladou mnohem větší důraz na rychlost připojení než starší respondenti.

Podle průzkumu během posledních dvou let změnilo poskytovatele internetového připojení 13 % uživatelů a pouhé 1 % pak opakovaně během této doby. 

Platba kartou je považována za bezpečnostní riziko

Výsledky průzkumu dále říkají, že tři čtvrtiny oslovených uživatelů internetu starších 15 let jeho prostřednictvím nakupují. Využívání platební karty na internetu ovšem respondenti příliš nehoví.

Z oslovených uživatelů jich 60 % zastává názor, že neplacením kartou na internetu zvyšují úroveň bezpečnosti jeho využívání. Řada starších uživatelů ve jménu bezpečnosti pak prý dokonce na internetu nenakupuje vůbec.

Sociální sítě mezi pěti nejčastějšími on-line aktivitami

Sociální sítě se podle průzkumu během relativně krátké doby svého vzestupu probojovaly do první pětky nejčastějších aktivit českých internetových uživatelů starších patnácti let. 

Nejvyužívanější internetovou službou mezi respondenty je ovšem dle očekávání e-mail, který používá 96 % uživatelů. Pro vyhledávání informací internet slouží 90 % oslovených uživatelů.

Průzkum pro Český telekomunikační úřad mezi respondenty staršími 15 let připravil výzkumný tým Karolíny Kolesárové a Ivana Tomka spolu se společností STEM/MARK. Kompletní výsledky průzkumu Český telekomunikační úřad zveřejnil na svém webu.

Zdroj: ČTÚ
Úvodní foto: © M.studio - Fotolia.com

Komentáře